View Single Post
Old 04-09-2014, 21:30   #6
GreuHip
Senior Member

Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Cat am stat in tara am folosit raiffeisen pentru ca am gasit o metoda sa nu platesc comisioane.
Am folosit acelasi cont impreuna cu sotia pentru a deveni clienti premium.
Ca sa fii client premium fara sa platesti ai nevoie ca media pe ultimele 3 luni a banilor ce-ti intra in cont sa fie de cel putin 2k euro.
Daca exista perioade in care nu te incadrezi poti sa mergi la banca sa scoti suma de care ai nevoie si sa o depui la loc(se considera rulaj).
Facilitati ca si client premium
- administrare card/carduri si cont/conturi gratis
- raiffeisen online gratis
- transfer/plati intre contul tau raiffeisen si alte conturi bancare indiferent daca sunt conturi raiffeisen sau nu gratis
- plata prin debit direct a utilitatilor (parca pentru 2 facturi pe luna) gratis
- retragere de la bancomat raiffeisen gratis
- bancher personal - cand mergi la banca nu stai la rand - la fel cand suni la relatii cu clientii ai linie speciala pentru clienti premium
- daca declari contul ca si cont de salariu, comisionul pentru depunere bani in cont este zero (stiu ca unele banci taxeaza si la depunere)

PS: Cat despre Europa sa stii ca sta de o mie de ori mai bine la securitate decat in State. Aici, luna asta cineva(avea acealsi nume ca si mine) mi-a inchis cardul de credit ca a cerut un sumar al contului si aparea cardul meu la el.
La foarte multi comercianti se poate plati doar cu cardul de credit. La cardul de credit nu-ti cere PIN.
Astia nici nu au optiunea de a activa 3D secure pe cont. Daca cineva a facut o poza la cardul tau, poate sa-l foloseasca lejer.

Last edited by GreuHip; 04-09-2014 at 21:50.
GreuHip is offline   Reply With Quote