View Single Post
Old 04-04-2013, 09:57   #10
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 548 Post(s)

PC-ul meu

@gsi16v: păi să mute un moderator offtopic-ul, că așa nimeni nu se duce acolo și începe să comenteze din senin.

Și mie mi se pare adevărată treaba cu "MORI DE FOAME" și asta e cam adevărată indiferent de specializare. Mulți fac ce fac în viață prin conjunctură, eventual noroc. Când ești tânăr poți accepta orice job și mizerie, când ai o vârstă se presupune că ar trebui să ai un job comparabil cu al generației tale, și aici mă refer mai specific la foștii colegi de facultate, ca să nu mă întind la colegii de liceu.

Eu mi-am petrecut zile în șir pe șantiere, și am văzut băieții ăia de dădeau la sapa și la cazma să sape șanțuri, i-am văzut la turnat betoane, am tot respectul față de ei. Nu știu dacă munca lor era considerată calificată sau nu, dar era clar că unii deși păreau retardați când îi întrebai ceva erau "magicieni" când venea vorba să mânuiască tesla să strângă cofragul. Și nu cred că erau remunerați cine știe ce. De bine de rău oamenii ăștia au făcut ceva în viață, au construit case și blocuri.

Eu tocmai am trecut de un an de când sunt "șomer".
S-ar putea spune că sunt supercalificat, dar asta nu înseamnă că vreo firmă s-ar grăbi să mă exploateze pe un salariu gras. Dacă m-aș duce să mă angajez pe ceva ce știu eu să fac mai binișor așa, să zicem programare, ar fi câteva firme posibil interesate de serviciile mele. Salariul îl știu deja, este cel de entry level în respectiva firmă, aproape de minimul pe economie și bonuri de masă. Partea nasoală este că superiori ierarhici îmi vor fi peste tot foști colegi de facultate sau eventual de liceu. Este greu să te duci să te angajezi unde să îți fie șef unul care la examenele copia după tine.

Având și studii de economist, aș putea încerca să mă angajez contabil. Probabil m-aș descurca băgând facturi pentru că am viteză la calculator și înțeleg și ceva contabilitate primară, dar atât. Experiență ioc. Salariul ar fi undeva la minimul pe cartea de muncă plus 2-3 milioane la negru. Iar competiția ar fi incredibilă, nimeni nu ar vrea să moară de foame când ar putea să bage facturi pe un salariu mizerabil.

Este criză economică. Firmele nu prea angajează, de fapt preferă să dea afară trântorii.
Dacă nu ai unde să te angajezi, nu ai și pace.
Dacă mai ai și o nevastă în aceeași situație sau într-o situație nu tocmai roză treaba e și mai nașpa.
Dacă mai ai și un copil de câteva luni care urlă de foame atunci e clar că vezi negru și vei face orice numai să aduci un ban în casă.

Fără nevastă, fără copil, fără alte obligații, îți iei lumea în cap te duci în ce oraș găsești loc de muncă, eventual în altă țară și o scoți la cap. Dar altfel nu, ești practic constrâns de situație/posibilități și ești obligat să accepți orice mizerie de job.
Arise is offline   Reply With Quote