View Single Post
Old 21-06-2018, 03:40   #17
Ncmihai
Ancient friend

Ncmihai's Avatar

Mentioned: 45 Post(s)

PC-ul meu

In ultimul timp, multa lume ma intreaba daca imi place liceul la care ma aflu.

Invat la Colegiul National Militar Dimitrie Cantemir din Breaza (am scris inceputul cuvintelor cu litere mari pentru a parea mai pompos) cel mai bun colegiu militar din tara, a luat titilul de scoala europeana de 3 ori la rand (inca 8 colegii au mai obtinut acest lucru), promovabilitate la bac 100%, ce mai, este unul dintre colegiile de elita din tara.

Am uitat sa raspund la intrebarea de mai sus, da, chiar imi place, dar nu din cauza motivelor de mai sus.

Da, este un liceu de elita, arata asta, observ asta, observ diferenta dintre cel mai bun liceu de la mine din judet si Cantemir, aceste lucruri m-au facut sa il prefer fata de altele, dar nu acestea m-au facut sa imi placa, ci lucrurile de dupa ce am intrat, dupa ce i-am "vazut adevarata fata"

Voiam sa scriu cand am avut prima permisie "un review", chestia era ca nu eram acasa, eram la munte, semnal zero, scriam pe o tableta si nu ma uitam la baterie, nici nu o dat semnal ca ii pe moarte, munca mea de 2-3 ore s-o dus pe apa sambetei, chestia ii ca atunci o fost prima oara cand m-am surprins pe mine insumi, chiar mi-a placut ce am scris atunci, dar nu mai am inspiratia de atunci, inca aveam hype-ul ca am intrat la Cantemir.

Norocul ti-l faci singur, sau viata ti-o traiesti asa cum vrei tu (poate ca a doua deja exprima la ce voiam sa ajung), well, asa-i si aici, iti faci propria experienta de liceu. Poti sa fi prieteni cu mai multi, sa cunosti oameni minunati sau poti sa stai ca posomoratul in camera pe telefon. Chestie care ii determinata cel mai mult de locul de unde ai venit, ce ai lasat acasa/in urma. Eu unul, i-am lasat doar pe ai mei, prieteni nu am in satul asta, doream si doresc sa plec de aici. Dar alti colegi, au prieteni foarte buni acasa, inca nu s-au detasat.

Din prima saptamana deja am intalnit oameni minunati, oameni minunati la care am plans cand au plecat. Am avut momente super, de la iesit in bucuresti dupa veterun cu profa, cu totii la o bere, pana la seri de neuitat. Mergeam cu un coleg sa vorbim pe balcon sa vorbim un subiect scurt intre 4 ochii si ajungeam sa stam acolo 2 ore vorbind despre noi insine.
Momentele dinainte de a ne culca, momente in care faceam unele glume, radeam "silentios" pentru a nuface mult zgomot astfel incat gradatii sa nu ne auda si sa ne scoata in taras afara.

Iar asta a fost doar primul an, am enumerat doar o parte, timpul trece prea repede, doar un an a trecut, mai am 3, si am facut deja atatea, doar cand ma gandesc la ce ma va mai astepta, abia astept, liceul asta mi-a redat ce nu mai avusesem de mult timp, cum sa nu imi placa?

Last edited by Ncmihai; 21-06-2018 at 13:10. Reason: Editat pentru breaza =)))
Ncmihai is offline   Reply With Quote