View Single Post
Old 20-11-2019, 04:12   #1
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,338
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default Thermaltake Level 20 XT build

Pentru ca am deja radiator de 480mm care sta PE un InWin Ironclad pentru ca in interior nu avea loc, iar in felul asta e racit de doar 3 ventilatoare, am simtit ca e momentul sa fac urmatorul pas. Cu toate ca e un form-factor mai neortodox, am optat pentru Thermaltake Level 20 XT. Asta si pentru ca am gasit-o foarte ieftin cu 750Ron + 30Ron cu transport din HU. Nu as fi vrut sa dau mai mult de 1000Ron pe o carcasa care sa-mi permita instalarea de radiatoare de 480mm, iar pana in 1200Ron cu greu gaseam ceva acceptabil. Ei bine, pana am gasit Thermaltake-ul, care... permite. 2 sus, 2 in laterale, doua jos. Si aici vorbesc doar de astea de 480mm.

Momentan ma chinui sa fac un swap de mobo(AsRock Z77 Formula OC cu probleme la sloturile PCI > Z77 Extreme 4) + OS(W7 > W10) care sa nu-mi afecteze foarte mult deadline-urile curente, asadar nu stiu cand si cum o sa decurga perioada urmatoare. Pe viitor va primi ori Ryzen 3950x + X570 + 64GB DDR4, ori Ryzen 4xxx (cel mai probabil).

Ce am deja:

Pompa: Barrow SPG40A-X (clona de D5?) 18W 1260lph
Ventilatoare front: Noctua NF-A-20 PWM
Ventilatoare radiatoare: ARCTIC AC P12

Rezervor 160mm.

Ce astept sa soseasca:

Inca doua radiatoare de 480mm de pe AquaTuning, Alphacool NexXxoS UT60 Full Copper si Alphacool NexXxoS UT60 Full Copper X-Flow. "B-Ware" si reduse ~50% because... I honestly don't fucking care about a bent fucking fin.

Doua sticle de Phobya ZuperZero Xtreme Concentrate din care pot face 20L de lichid de racire, plus diverse fitting-uri si cuple rapide.

Filtre praf, 30x100cm

Nylon sleeve de 15-20mm pentru a imbraca furtunurile.

Filtre praf 120mm in caz ca vor inversa airflow-ul (exhaust prin radiatoarele de sus)

PWM Extension cables pentru fan-uri, sa le pot ascunde frumos prin carcasa.

Cabluri splittere pentru fan-uri. Si niste board splitters. 1, 2, 3.

Cabluri SATA3 negre. Si asa.

Adaptoare Molex > DC pentru ceva DIY RGB Lighting.

Controller RGB 12v cu RF

Benzi RGB rigide din care pot taia cat vreau.

RGB Hub Splitter

Bracket pentru pompa > vent 120mm (cu toate ca am impresia ca i-am gasit deja loc ok, dar e bine sa fie acolo).

Pentru ca are loc pentru multe 3.5, dar doar 2x "native" pentru 2.5", am comandat si niste convertoare de 3.5" > 2x 2.5".

Referitor la look, ma gandesc la niste variante de modding, mai ales ca am un laser mic de 2500mW cu care pot decupa in diverse chestii subtiri, sau grava in chestii mai groase. Plus imprimanta 3D si filament transparent. Cel putin partea de jos as vrea sa fie acoperita dar iluminata fain. Ceva de genul asta poate?

Furtunurile vor fi cheap, nu suport sa dau 50-100Ron pe 1m de furtun cand sunt 99% similare cu alea din magazinele de bricolaj - si fac 100% aceeasi treaba - care sunt 3.5Ron/m. "Problema" cu alea e ca sunt inscriptionate laser cu caracteristicile lor si se vad aiurea, tocmai de-aia am luat Nylon Wrap-ul ala. Cu 5$ pot sa-mi fac orice 10m de furtun sa arate fain.

Si da, intrebarea o sa fie "De ce nu faci hard-tube watercooling"? O intrebare indreptatita tinand cont de faptul ca e o carcasa atat de "vizibila" cu tempered glass peste tot, insa ma intereseaza in primul rand utilitatea. In caz ca se intampla ceva e mult mai greu de rezolvat cu hard-tubing.

Revin cu informatii cand mai avansez, momentan stadiul e pre-alpha, astept piese, ma mai uit la carcasa, imi imaginez diferite variante de amplasament. Cert e ca-mi place maxim carcasa in clipa asta, cu toate ca va trebui sa-mi regandesc un pic si biroul din cauza ei.

SPOILER:
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 20-11-2019 at 05:00.
Boggy is online now   Reply With Quote