View Single Post
Old 24-05-2017, 14:05   #4942
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
Asta cu removable battery nu o inteleg... am iphone 3gs care inca traieste 4-5 zile bateria in standby, iphone 4s care tine bateria la fel.... Ce este asa important?
In standby, cu un ROM bine configurat, S3-ul cu bateria originala de prin 2012 ma tinea o saptamana plus. In utilizare insa, mai mult de 1.5-2h de screen time nu prindeam(lumina la jumatate). Asa ca am zis sa testez bateria. Din cei "min. 2100mAh" pe care trebuia sa-i aiba, mai avea 1250-1300mAh.

Pur si simplu s-a degradat dupa atatia ani si atatea incarcari. Asa ca am dat 70Ron pe un Vetter care cica e mai ok decat cea Samsung si treaba s-a schimbat complet.

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Eu încă am S4 și m-am obișnuit să am o baterie încărcată în buzunar.
Asta e un avantaj, clar. Eu de ex am gasit oferta cu 55Ron acumulator original pentru S5 si am luat unul. Tine foarte bine, lejer 2 zile la cum il folosesc eu. Cel vechi e in geanta dupa mine.

Recunosc ca pana acum 3-4 saptamani si eu eram speriat de telefoane cu baterii incorporate, pentru ca daca ar fi sa-mi iau unul il iau sa-l tin cativa ani, nu le schimb ca pe sosete. Iar in cativa ani la utilizare normala, o baterie ajunge sa aiba pe la 50% din capacitate. Pana am intrat pe Aliexpress si am gasit cu 7-13$ baterii pentru S7Edge, 3600mAh. Lucru care m-a linistit putin. Da, trebuie desfacut, dar asta nu e mare scofala.

Ca idee insa, am cautat si pentru Lenovo ZUK2 (care mi se pare ca are un raport pret/performanta excelent), iar o baterie e vreo 35$ pentru ca nu-i asa de raspandit.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote