Thread: Recomandare TV
View Single Post
Old 25-12-2018, 11:36   #115
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 96 Post(s)

PC-ul meu

Ce treaba are cum arata produsul finit vs cum e asamblat ? Poate sa fie in interior si mysugi atata timp cat vizual arata mult peste alti producatori si produsul overall nu se strica ? Pt mine asta conteaza.

Problema actuala la sony e ca QA e prost rau si dau drumul aiurea la update-uri netestate calumea pe modelele vechi si brick-uiesc placile si totodata nu te lasa sa faci downgrate sau sa-l resoftezi tu ca altfel stateau lucrurile, din cauza asta inca sunt cu actualul TV pe android 6 in loc de 7. Partea aiurea e ca de multe ori zic ca fix-uiesc probleme cu noul update si introduc altele. Update-urile vin destul de greu, chiar nu stiu ce naiba testeaza ei de sunt asa fail la capitolul acesta.
Iar hardware ca si hardware cu probleme din auzite ar fi sursa externa, e brick ca la laptop si ala se mai fute din ce citeam pe net.
In rest TV_urile sunt super oke, eu am din categoria mainstream model 2016 cu 120Hz FHD si nu am vazut nimic sub 35 de milioane care sa-i dea clasa si cu 120Hz si da am cautat sa-mi cumpar tv anul acesta si am dat retur la 3 tv-uri fiindca overall nu meritau banii. in conditiile in care anul trecut l-am luat cu sub 30 mil si acum nu gasesti ceva mai bun decat la 40+ asa ca stau in banca mea si strang pentru un OLED.

Philips-urile sunt niste jeguri aberante cu niste preturi foarte mari pentru ce reusesc sa faca ca si produs finit, paneluri cu ghosting si imagine nasoala... mizerii mai mari ca ele nu am vazut. Ia cel mai ieftin TV sony nonsmart si compara cu un philips de 20 mil si ai sa vezi ca se vede mai bine sony sau la fel in cel mai rau caz iar daca compari direct din acelasi price range ai sa ramai socat ce diferente sunt intre un philips si un sony... sincer nu stiu ce cauta brandul philips la capitolul TV intr-o propozitie in care sony e inclus ca si comparatie fiindca sunt total la polul opus.
Ca second brand dupa sony pot sa recomand LG si Panasonic care se vad destul de fain pt pretul cerut, Panasonic au si ei ceva panel-uri faine dar pacat de OS ala nasol rau. Samsung nu o sa-mi iau fiindca nu-mi plac culorile si softul. Imi place la LG ca au produse balance ca sa zic asa si preturi destul de ok.

Last edited by agarici cu pedale; 25-12-2018 at 11:47.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote