Thread: Recomandare TV
View Single Post
Old 25-12-2018, 19:56   #117
DeMons
Senior Member

DeMons's Avatar

Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to DeMons Send a message via Skype™ to DeMons

Quote:
Originally Posted by mario08 View Post
Nu poti sa compari un brand serios ca Sony cu mizerii gen Samsung, e aiurea rau... - Nu zau ?
Tu stii ce este in interiorul unui tv Sony ?
Stii ca la fel ca si Philips , doar numele/brandul a ramas ce a ramas de el ?
Erau un brand BEST OF pe vremea crt-urilor cand aveau o tehnologie propietara in privinta tubului , acum la lcd-uri sa dus vremea
In primul rand ca ei NU fabrica paneluri , ci importa de la altii , cat despre electronica......ai auzit de Vestel , adica turci......asa ca......
Cel putin Samsung/LG isi fabrica propiile paneluri si electronica tot ei o fac , nu ca altii care asteapta de la alti fabricanti panelul/electronica , ei doar asamblandu-le
Macar chinezii de la Philips sunt de la TCL , un brand foarte renumit la ei si in alte tari
Deci numai va luati doar dupa denumirea brand-ului cand vreti sa va cumparati un tv , fiindca numai e aceasi situatie in acest domeniu ca pe vremea crt-urilor
Singurul producator care ar avea piese in house, ar fi LG.
Cica nu ar folosi piese chinezesti, ci doar MI Korea.
A spus un tip din domeniu. Si chiar a "dezbracat" unul sa imi prezinte.

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Sony a cumpărat īn trecut panel-urile de la Samsung, au avut inițial un joint fab. Dar azi panel-urile de la Sony sunt superioare oricărui Samsung (mă refer la gama superioară), pentru că OLED > QLED.
Acum au panouri VA de la AUO, sunt superioare pe partea de Negru/Culori, comparativ cu VA-ul Samsung.

@Otman Still 4k worth it.
@agarici cu pedale
Īntr-un final au facut o miscare JOLED-Sony-Panasonic

https://www.techpowerup.com/250899/j...market-in-2019

Last edited by DeMons; 25-12-2018 at 19:58.
DeMons is offline   Reply With Quote