View Single Post
Old 15-08-2019, 13:03   #683
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 570 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Mi-a venit de câteva zile camera de la Xiaomi, 70Mai, aș vrea să o montez.

Problema este că mașina pe care intenționez să o pun este incredibil de încinsă vara.

Adică din două mașini negre pe care le am, în Aygo mă urc, deschid geamul și plec pe când în A3 trebuie să deschid larg toate cele 4 portiere și portbagajul și să o las 5 minute să respire. Altfel este imposibil să plec pe călduri, nu pot să pun mâna pe schimbătorul de viteze cromat, nu pot să pun mâna pe anumite elemente de pe volan, nu pot sprijini cotul de portieră, nu pot să mă așez cu pantaloni scurți sau din ăia pe buci (femeile) pe scaune, atât de rău frige mașina în mijlocul verii.

Acum revenind, 70mai are baterie, îmi e frică să o uit în parbriz, din acest motiv aș încerca să îi pun un supercondensator (sau două dacă e nevoie de 5V) dar nu știu dacă funcționează. Pe net nu am găsit aproape nimic legat de subiectul ăsta. Altă variantă ar fi să o alimentez separat (alimentare custom) cu 5V pentru cameră și un alt fir mai grosuț care să îmi aducă printr-un step down direct de la 12V la 3.7-3.3V și care să îl pun în locul bateriei.

Feedback? Greșesc ceva?

https://fccid.io/2AOK9-MIDRIVED01/In...Photos-3782360

P.S. Camera nu vreau să o schimb să iau alta, mai mult am în plan să achiziționez și un 70Mai Pro în următoarele luni, aș vrea o aplicație unificată pe toate mașinile.
Coindensator musai.
Nu o lasa in caldura mare cu li-po/li-ion ca face buba/bubu.