Thread: Homemade NAS
View Single Post
Old 11-07-2018, 23:38   #36
nikalai
Member

Mentioned: 10 Post(s)

Salut,

La freenas e mai complicat cu extinderea pool-urilor. SSD-ul e util pentru L2ARC doar daca transferi in mod masiv date sau accesezi foarte des anumite date. Ei zic pe freenas "prefera" sa foloseasca memoria RAM pentru cache si ca e recomandata utilizarea doar in cazul in care pe sistem exista o canitate foarte mare de memorie ram instalata / utilizata. Exista o documentatie foarte bine pusa la punct si foarte multe tutoriale pentru instalat, configurat, plugin-uri, jail-uri etc. Am folosit acum cativa ani Freenas 9.x timp de un an. Acum folosesc FreeNAS-11.1-U5 si tot imi cam prind urechile.

Sugestia mea ar fi sa te joci putin si cu Storage Spaces in Windows 10 (in Windows Server 2012 / 2016 exista un GUI cu optiuni avansate pentru management, adaugare SSD pentru tier etc.). Poti crea mai multe "storage space" in functie de necesitati.

Pentru ca am avut in trecut probleme cu nefunctionarea plugin-urilor dupa update-ul freenas-ului am ales sa:

- folosesc un sistem dedicat pentru freenas cu 10 disk-uri (raid z2) doar pentru datele importante
- ma joc putin cu unraid pe un alt sistem pentru dockere, plugin-uri si VM-uri. cel mai probabil asta va fi folosit si pentru torrente;

Am avut si Xpenology o buna perioada de timp si Storage Spaces. Niciodata n-am folosit componente enterprise pentru ca am preferat sa investesc banii in disk-uri. Nu mi-a picat nici o placad de baza pana acum, am schimbat cel putin 3-4 din cauza piticilor din cap.
Singurele chestii enterprise ar fi controllere DELL H310 flashuite in IT mode. Dar astea is vechi de cand era lupu' catel. Le-am luat la preturi foarte ok.
Datele importante pentru mine nu depasesc 1TB si intotdeaune le tin pe inca doua disk-uri diferite care nu sunt conectate la nimic.

Legat de link aggregation, decat sa cumperi un switch doar pentru functia asta mai bine faci asa:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=8f5cuzcNrLo[/YT]

Inca mai incerc sa ma conving sa nu le comand. :P

Last edited by nikalai; 12-07-2018 at 15:24.
nikalai is offline   Reply With Quote