View Single Post
Old 18-03-2017, 20:24   #2
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Mentioned: 22 Post(s)

cpu/memory overclocking:

inainte de toate trebuie sa punctez ca am facut o comparatie personala pentru cpu vcore vs Asus IX Apex , si exemplarul meu de cpu a mers 5 ghz cu acelasi voltaj atat pe apex cat si pe SOC , cu mentiunea ca pe soc pot echilibra voltajul la mv daca setez LLC Turbo , in schimb pe asus ori e mai putin ori mai sus...ori foarte sus masuratorile le-am facut pe DMM (Fluke 115)direct din back socket side am lipit atat +VCC cat si GND de pe terminalale unuia din MLCC! pe ambele placi!

cpu overclocking este foarte simplu pentru daily , nu avem ce cauta la voltajele mai sus amintite decat cpu vcore , vddr , multi si cam...atat , totul depinde de exemplarul cpu ! , pentru overclocking extrem ...well ajungem si acolo!

DDR4 overclocking nu este greu insa nici foarte usor , capabilitatea de OC a stickurilor de memorie nu o dirijam noi si nici macar integratorii , totul se rezuma la bafta sau noroc !

ultimele IC-uri din market si cele mai apreciate sunt B-Die icīs , pentru overclocking in prezent sunt ceea ce trebuie la casa omului!

B-Die training este diferit de la un mb la altul , nu putem compara insa o placa 4 dimm cu una 2 dimm , prin simplul fapt ca o placa 4 dimm niciodata nu o sa bata una cu 2 dimm si biosi maturi!

pentru o placa cu 4 dimm , avem nevoie de un cpu cu un IMC foarte bun si nu in ultimul rand un kit de ram capabil , nu ma intereseaza ce poate placa cu CR 2T ( unde boot and bench 4k) asa ca o sa ma axez pe ceea ce am reusit stabil CR 1T cu sub timming-uri stranse pentru eficienta maxima in anumite bench-uri dependente de aceste timming-uri!

timmingurile memoriei necesita setare independenta pe fiecare dimm , nu exista profile ddr cum sunteti deja obisnuiti pe alte placi de la diferiti integratori!

3866 divider boot din cateva incercari cu aceleasi subtimming-uri si latente primare/secundare insa nu full stabil de bench , cele mai frecvente erori pe debug display sunt :

04 - PCH initialization before microcode loading - trebuie force shutdown
C1- OEM BDS initialization code --unde intra intr-un loop de restart la valori safe

nu stiu ce inseamna cod 55 sau cod 49 , 01 ,2b , 3b, 22 cum eram invatat pe asus , asteptam si 1 minut la mem training! deci efectiv de cand am SOC-ul nu am vazut aceste coduri !!!!!
3733 12-12-12-28 1T rock stable all day long nu conteaza ce rulez , inclusiv spi32m stable
pentru frecvente de 1800+ este necesar a pulsa in VCCDMI_PEG 1.2v+ , VSA si VCCIO si evident ddr voltage .

platforma test:

cpu : i5 7600k / air cooling/ fara delid
mb : 270x SOC-CF
ram: 2x8gb G.Skill Trident Z F4-4000C19D-16GTZ
psu: Antec tpq 1200w OC
ssd: samsung840pro/kingstone 300v

Last edited by nachtfalke; 18-03-2017 at 20:58.
nachtfalke is offline   Reply With Quote