Thread: Offtopic
View Single Post
Old 19-07-2019, 13:11   #59509
DeDeRa
Banned

Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Pai daca problema ta e ca nu stie sa se intoarca acasa si are mai mult de 6 ani si nu l-ai trimis in total alt cartier la 11 km distanta - atunci problema chiar e a ta, ca parinte, nu a copilului. Gandeste-te la cazul meu, schilod ochelarist nascut si crescut in Pantelimon, in capatul Pantelimonului, nu partea luminoasa si n-am patit nimic. Si aveam in cartier pe toti cioroii, de care poate ai auzit sau nu, vazut pe la stiri arestati si asa mai departe, din clasele 1-8 am 3 tigani care au facut deja puscarie, tatal camatar al unei colege are 2 omoruri si sta acum in Tailanda ca nu extradeaza, iar ea a preluat "afacerea" de camatarie. Doar parintii moderni au idei fel de fel, toate tampite, si copii ajung niste inadaptati, niste rupti de realitate. Plus copiii nu mai au copilarie...cunosc o duduita al carui copil face 2 limbi straine si un instrument, pe langa scoala particulara la care sta mult mai mult decat e nevoie din varii motive, face cam 50 minute dus, 50 minute intors ca bonus. Copilul are cearcane, la 9 ani, iar cand l-am vazut prima oara ca alearga n-am stiut daca e de ras sau de investigat sa nu-si disloce pelvisul sau ceva. Cum am zis, copil schilod, nu inalt, ochelarist, crescut in zona mai intunecata de Pantelimon, nu am avut niciodata probleme si am avut o copilarie fantastica. La 9 ieseam din casa in parca, singur, stateam pana la ora 2, pe care o stabileam cu metoda bat infipt in pamant si umbra, veneam la Dragon Ball si Sailor Moon, mancam si la ora 4 maxim era afara la loc pana la 10, pe care acum o stabileam intreband lumea sau vazand ca s-a cam golit parcul. Asta pana in generala, cand am inceput scoala, la 12 si ceva acasa program de 4 ore, restul afara, teme nu aveam, am avut un invatator uimitor, incredibil, care stia ca parintii sunt niste oligofreni handicapati mintal care fac temele cu copiii si le rezolva in locul lor, asa ca nu ne dadea teme niciodata. Si inca o chestie: e dovedit, stiintific, meta studii, nu povesti, meta studii, ca nu ajung in viata cel mai bine copiii de nota 10. Ar fi multe de zis, dar esti incapatanat si cu un caracter dubios si orice as zice, nu intelegi, nu accepti.

Last edited by DeDeRa; 19-07-2019 at 13:16.
DeDeRa is offline   Reply With Quote