View Single Post
Old 18-03-2017, 21:51   #3
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default



Extreme Overclocking:

in primul rand cpu-ul necesita delid si tim-ul intel stock inlocuit de Gelid Extreme sau T Grizzly Kryonaut , calitatea transferului termic folosind aceste paste termice este superior comparat cu altele la temperaturi extrem de scazute ! pentru delid recomand un tool profesional cum ar fi Rooket Cool Delidder tool

se perpara evident mediul de stocare pentru a da bench , anumite bench-uri sunt mult mai eficiente pe XP , un sistem de operare vechi si abandonat insa pentru noi overclockerii va ramane inca pe metereze

dupa cum bine stiti deja Z170 si Z270 nu mai au suport IDE si nici USB pe XP , insa s-a gasit o portita in care se poate injecta driver AHCI in boot loader-ul de XP , eu am facut un mini tutorial care poate fi citit aici: http://forum.lab501.ro/showthread.php?t=15593

Z270x SOC-CF are un feature MINUNAT ce poate evita tutorialul de mai sus , primele 2 upper sata din stanga mufei 24pin sunt pe controllerul asmedia IDE , deci daca aveti deja un XP instalat prin mod IDE decat conectati cablul sata in unul din cele 2 porturi si va functiona in mod IDE daca se foloseste tutorialul de mai sus se va folosi oricare din porturile sata in mod ahci , indiferent daca este prin PCH sau Asmedia ( inafara de cele 2 ce sunt in configuratie IDE)



alt aspect destul de important este comutarea switchului pentru single bios in pozitia ON(2) , acesta va opri automat dual bios mode sau in cazul in care un bios se va corupe in sesiuni de oc extrem!


Izolarea platformei:

izolarea platformei are un rol foarte important , pentru ca umiditatea si apa produsa din condens pot ajunge la componente electronice de pe langa socket area si nu numai , eu am folosit Plasti Dip guma lichida transparenta ca izolator electric , izolare termica se va folosi hartie si armaflex .



__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 24-03-2017 at 08:23.
nachtfalke is offline   Reply With Quote