View Single Post
Old 11-10-2017, 22:00   #10
Marmota
Ancient friend

Mentioned: 14 Post(s)

Buun ... cu cablul e mai greu pentru ca deh ... TVul e sus pe perete in sufragerie .... nu exista LAN pe langa decat o mufa pe care o folosesc pentru desktop .. ca deh am fost dat afara din dormitor .

NAS+router sunt intr-un rack pus in mijlocul apartamentului, TV in sufragerie ... distanta in linie dreapta 2-3 metrii, dar pereti de beton, plus izolatie fonica la sufragerie cu vata and stuff cu rigips ...

Oricum am observat ca si rack-ul ala afecteaza performanta ...

Asa inainte de teste (ca raman fara net la desktop)
- verificat firmware la router .. a mai aparut o versiune ... pus sa fie desi nu scria nimic de viteze
- schimbat canelele de wifi - pus 7 la 2.4 ca analyzer zice ca e mai bun (tot rds/upc sunt acum pe 11, unde eram si eu). la 5 am pus 36 (era 112) ca tot zicea agarici de tv cu suport prost cu canal peste 40
- am urmarit la cat arata ca e conectat TV pe banda de 5G in comparatie cu telefoanele si observat ca era la 50MB (in comparatie cu telefoanele care au de la 200 pana la 600). Asadar l-am pus pe 2.4 unde vad ca arata ca e la 78MB conectat (informatii luate din router)

PS. prima data cand am pus TV l-am pus pe 2.4 si youtube la 4k mergea naspa. Pus pe 5 totul a mers bine.
Marmota is offline   Reply With Quote