Thread: Good old Days
View Single Post
Old 30-06-2018, 20:25   #1471
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

Tseng DUO

In acest episod va voi prezenta doua placi video Tseng, ambele pe slot PCI.

De ceva vreme cautam o placa Tseng ET4000/W32P si bineinteles ca am gasit-o la talcioc. As fi vrut sa fie pe slot VLB sau macar ISA, insa beggars can't be choosers, I guess.

Placa Tseng ET6000 4MB a fost luata acum cativa ani de zile tot din talcioc. Un test facut putin dupa acea data, a relevat faptul ca este dead, asa ca am pus-o in cutie si asta a fost, cel putin pana anul acesta.

Let's meet the two video cards:

* JATON TSENG LABS ET4000/W32P PCI - KY2-JAX-EVGA32PCI - 8248D/V2
* Vision Magic Tseng Labs ET6000 4 MB MDRAM

JATON TSENG LABS ET4000/W32P PCI - KY2-JAX-EVGA32PCI - 8248D/V2


Placa era intr-o stare cam meh si daca pe cipul grafic nu scria frumos Tseng ET4000/W32P poate ca nici nu as fi bagat-o in seama.

Imediat cum am vazut Tseng deja stiam ca o sa vina cu mine acasa. 5 lei well spent!



Placa are o mica urma pe cateva picioruse ale cipului grafic, insa acestea au suportat cu stoicism impactul si nu s-au separat de PCB. Lucky me!



Am facut placa bucati si m-am pus pe treaba.



Cipul BIOS avea o serie de zgarieturi superficiale pe care nu am reusit sa le inlatur cu alcool izopropilic 99% si betigase cu vata, asa ca am cautat alte solutii.

Era clar ca aveam nevoie de o pasta abraziva insa care sa nu afecteze si scrisul de cip.

Am pus mana pe pasta de polisat pe care o folosesc sa curat bracket-urile cromate plus un betigas cu vata si am frecat fin partea superioara. Am spalat apoi cipul cu alcool izopropilic 99%.

Dupa doua runde de negocieri am obinut rezultatele dorite. GOOD AS NEW!!!

Satisfactia pe care am simtit-o a fost off the scale.

Am aplicat tratamentul si la alte componente de pe placa.



Rezultatele finale sunt demne de luat in seama. Toata chestia mai naspa este ca de acum inainte o sa fiu nevoit sa aplic acest tratament si in cazul altor placi. Timpul alocat pentru curatarea artefactelor electronice devine din ce in ce mai lung. Dupa atatea componente recuperate from the crusher totul este insa un gest reflex. No kidding. De asemenea nu spun stop decat in momentul in care sunt pe deplin satisfacut.

Enjoy.


Last edited by Robert B; 30-06-2018 at 23:29.
Robert B is offline   Reply With Quote