View Single Post
Old 20-01-2018, 18:00   #33512
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 258 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Quote:
Originally Posted by ryo View Post
Unii se grabesc si duminica, nu stiu unde dar ei se grabesc. Mai sunt asa zisii soferi care atunci cand vad masina politiei merg cu 30-40 kmh si pana atunci mergeau cu 70 in localitati.
Simt o repulsie spre scarba fata de acesti soferi, care se cred tare in p..edala pana cand vad un echipaj de politie, nici nu trebuie sa fie radar. Merg in curul lui pana face ala stanga sau dreapta, penibil.
Nu stiu voi, dar eu cand trebuie sa ajung undeva incerc sa ajung repede, nu pot sa conduc ,,la consum". Ah, ca am de mers 3 km, atunci merg linistit, nu trec de 3000rpm. Dar cand stiu ca am de mers mult, e alta poveste. Singura data cand am mers incet fata de stilul meu normal a fost cand ma plictiseam si am dat o fuga pe transalpina. Atunci, intr-adevar, am condus incet, la consum, oricum au fost numai sate pana sus, iar sus nu aveam cum sa merg ,,tare" cu tractorul, ca ma faceam de ras, vorba aia.
In rest, merg peste limita legala in afara, mai putin pe autostrada ca sare consumul de-l ia dracii, in localitati, in functie de localitate, intre 60 si 80.

L.E. Trimisai un mail la service Dacia Filiasi sa vad cat costa astea:
- kit distributie + pompa de apa
- filtru ulei
- filtru aer
- 4 litri ulei 5w-40
- termostat, eventual si corp termostat
- lichid de racire 3litri + apa distilata 2litri(sau 3-1 sau 4-2, nu mai stiu totalul sau proportia)
- lichid de frana DOT4
Dupa calculele mele ar trebui sa fie undeva la 700 de lei. Sa vedem ce zic.

Last edited by augustus; 20-01-2018 at 18:13.
augustus is offline   Reply With Quote