View Single Post
Old 30-07-2019, 16:48   #105
DeDeRa
Banned

Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Nu știu ce reacție aș putea avea la evenimentele recente. Mi-ați tot trimis link-uri despre moartea fetei. Vă văd șocați, dar nu știu ce să spun. Poate ”Bine ați revenit în lumea reală! Bună dimineața! Sper că ați dormit bine până acum!”. Trăiam în lumi diferite. Eram gelos pe voi. Ocupam realități paralele. Voi trăiați în realitatea aia în care există democrație, stat de drept și instituții funcționale. Eu ocup o altă realitate. Este o realitate în care știu că, dacă mă îmbolnăvesc serios, voi muri. Știu că, dacă îmi fură cineva mașina, nu o voi mai vedea niciodată. Dacă îmi iau săbii în cap pe stradă, știu că poliția nu poate face nimic. Mi-am luat bătaie de față cu legea, dar organele erau mai înfricoșate de legea staborului decât de plângerea pe care le-aș fi făcut-o eu. N-am făcut... . Umblam degeaba prin tribunale, ei scăpau liberi și eu plângeam lângă o casă în flăcări. După ce te amenință gealații, te mai amenință și poliția să-ți vezi de viață și să zici mersi c-o ai. Până la urmă a fost ok. Asta e lumea în care singura dreptate e aia pe care ți-o faci singur. Știu că nu vă place să auziți chestia asta pentru că sunteți un grup select de victime ce halucinează împreună o țară care nu există. Aș avea respect pentru voi, dar respectul trebuie să fie reciproc și nu-mi lăsați impresia... . Așa că mă doare în cur de revolta asta demnă de un teatru japonez. Oricum vă trece după prima bere și-o baie bună în mare.

În realitatea mea sunt singur împotriva tuturor. Cade spitalul pe mine, dar catedralele lucesc. Copiii așteaptă moartea părinților ca să moștenească o gheretă de locuit. În lumea asta nu dormi noaptea când pe nevastă-ta o doare un sân. Programarea la mamografie decontată se face peste șase luni. Șase luni de cancer înseamnă prea târziu. Cu mii de lei o faceți mâine, chiar dacă plătiți asigurări de-o viață. În lumea mea dreptatea costă prea mult ca să v-o permiteți. Câți români își permit un avocat bun pentru un proces ce se poate întinde pe decenii? Sistemul de justiție este construit special ca să fie impenetrabil. Mor oamenii de bătrânețe cu dreptatea în mână. Legi peste legi, dar ambulanțele vin tot când vor ele, poliția ridică din umeri lângă tine, judecătorii se uită în telefon și nu te ascultă, iar trecătorii îți ignoră copilul leșinat pe stradă. Primul lucru pe care îl auzi în lumea asta e: ”Nu se poate!”. E lumea în care ești la doar o insultă distanță de un drum în portbagaj, către pădure, unde sfârșești tăiat la gât. Nu știi peste cine dai, al cui fiu, al cui locotenent, ce clan a pus ochii pe puținul tău... . Vă aștept cu brațele deschise. Realitatea mea e ocupată de sclavi care trudesc pentru bogați și de slabi ce cad mereu pradă celor puternici. Ai fumat o iarbă, treci în cătușe, dar pe băieții cu tona de cocaină ia-i de unde nu-s. Aici e vai de pielea ta dacă nu vrei să faci parte din partid, din mafie, din grupul de interese sau din clică. Ești cu noi sau împotriva noastră.

În lumea mea chirurgul iese din frontul steril și îmi smulge banii din mână în timpul operației. 3500 de lei, că atât am avut pe moment... . S-a uitat urât. Eram poprit pe toate conturile din vina unei bănci pline de incompetenți nemernici. "Știți, meseria noastră e grea... !" - Știu, 2500 chirurg principal, 1000 antestezist, 100 la fete, 50 la brancardieri. Măcar să aveți grijă. Măcar să-i vorbiți omenește când s-o trezi, dacă s-o trezi. În țara în care jumătate din medici îți lasă rudele să se zvârcolească de durere, dacă nu dai bani, polițiștii au tupeul să-ți organizeze flagrant pentru dare de mită. Dacă ești medic și citești asta, sigur nu e vorba despre tine. Tu ești mereu nevinovat. ”Sistemul” e de vină. Și dacă nu iei șpagă crezi că meriți vreo medalie? Te uiți ca sluga în pământ când iau cei de lângă tine. Eu trăiesc într-o lume care continuă să se prefacă că nu-și vede putreziciunea. "Să se facă anchetă și căcat... ". Mereu "să se facă". Cine să facă? Nu știm. La noi nu fură nimeni - se fură. Nu luăm șpagă - se dă. Nu facem rău - se constată. Mereu neasumat. Mereu abstract. Mereu la modul general.

Voi încă nu înțelegeți unde trăiți. O moarte în plus e nimic pentru lumea mea. Vă primesc și pe voi să muriți cuminți lângă mine. Aici unde orice tragedie se termină cu o ștampilă și un ridicat stupid din umeri. Că e Revoluție, Mineriadă, Colectiv sau 10 August, n-aveți voi lacrimi câte bășini nepăsătoare are lumea asta ca răspuns. Bine ați venit!

Dan Pavel

PS: Număr oficial al românilor din diaspora. Intotero: În afara graniţelor avem 9.700.000 de români. Motivele invocate: corupţia, sărăcia şi clasa politică
DeDeRa is offline   Reply With Quote