View Single Post
Old 15-04-2018, 12:44   #29
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 145 Post(s)

PC-ul meu

Intotdeauna, intr-o camera tratata acustic (magazinele ce vind boxe au in general camerele de auditie tratate acustic) va suna mai bine decit acasa "la noi".

Este unul dintre motivele pentru care apare pe forumurile de specilitate intrebarea gen "frate acolo sunau de intepeneai si la mine de ce NU suna"?

Este un mic siretlic de a "pacali urechea" consumatorului.

Eu am boxe facute de mine, din niste boxe nemtesti reconditionate (cutiile) la care am pastrat doar tweeterele si mediile, ca woofer am pus ceva mult mai bun si care are fs mai mica si pe deasupra cer si litraj mic.

Evident sint boxe in compresie, nu ma deranjeaza circa cei 3db "pierduti" fata de un bass reflex, ma intereseaza ca domeniul de frecvente joase si foarte joase sa fie redat cit mai bine, fara problema pe care o are o incinta bass reflex cind frecventa aplicata ei coboara bine sub frecventa de acordaj.

Va pun aici ce am postat pe un forum de specialitate, daca deranjeaza, imi spuneti si sterg:

Cutiile au fost de la niste Heco, am mai pastrat original doar difuzoarele de medii si cutia lor de rezonanta interna, in rest am schimbat tot, inclusiv filtrele sint facute de mine.
Basii sint niste difuri cu destinatie auto (nu rideti ca suna foarte bine si foarte corect), au Fs de 18Hz, uzabile de la 15Hz in sus, boxele functionind de la 20-22Hz pina pe la 30-32kHz, cam atit pot acele tweetere pe ferofluid, evident incinte inchise (in compresie).
Cutiile au fost curatate pina la lemn, (fiind initial vopsite cu un spay negru mat peste culoarea oficiala de catre ex proprietaru lor, probabil), le-am vopsit cu vopsea profesionala Tuffcab negru, dupa ranforsarea interna.

Ce a iesit, vedeti si ascultati si voi.
Sunetul inregistrat este slabut, fiind filmat cu telefobul mobil (fiss ca la balamuc si sunet infect de Mp3 la 128kb/sec)
...

Alegeti 1080p la YT

[yt]https://www.youtube.com/watch?v=sbqb51XGhkw&feature=youtu.be[/yt]

[yt]https://www.youtube.com/watch?v=PpdEB_1pnzc[/yt]

GAMING gearô i9-9900K/5100MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb [email protected] CL15-1,365V||Samsung NVMe 1TB+512GB+2x2TB RAID 1 Samsung S-Ata SSD||Seasonic Gold 850W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10

Last edited by DjLeco; 15-04-2018 at 18:14.
DjLeco is offline   Reply With Quote