View Single Post
Old 24-07-2019, 02:31   #16
dic1
Member

dic1's Avatar

Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Probleme la metodele mele rudimentare:

- nu stiu si nu am gasit cam cat rezista un HDD extern pe care il utilizez foarte putin pe an fara sa il lovesc/trantesc/bruschez cand e conectat. Sunt constient ca daca este trantit in timpul functionarii va fi bye-bye.

- Haos! din cauza regulii ca nu mut, doar copiez, ajung sa am zeci de GB de date duplicat pe diverse HDD-uri in directoare de tip backup telefon. Rezolvarea cu spatiul este simpla, mai cumpar un HDD. Am o colectie de HDD-uri, cel mai vechi fiind un WD6400AAKS din martie 2008 perfect functional. Dar e haos.
Pozele "pe bune" sunt organizate pe data/eveniment in cele 5 HDD-uri interne si cel extern.

Toata nebunia mea a aparut acum vreo 15 ani cand am sters cumva tabela de partitie a singurului HDD unde erau pozele si filmele personale. "Care backup? HDD-ul are 5 ani garantie." Le-am recuperat in totalitate, dar de atunci am avut copie pe 2 HDD-uri in sistem, iar pozele de pana acum vreo 7-8 ani sunt si pe DVD-uri (or mai fi bune discurile?).
Nota: atunci am fi recuperat poate 60-70% din date pentru ca pozele si filmele de la evenimentele importante le-am scris si distribuit pe DVD-uri la cunostinte.

Intre timp am mai avut evenimente neplacute: mi-a fost furat un telefon si s-au spart 4 telefoane in familie. Doua microSD-uri s-au trosnit, iar la unul am pierdut vreo 1.5GB de poze si filme.

In ultimii 2-3 ani am lasat-o mai moale cu pozele pentru ca mi-am dat seama ca sunt prea multe si nu se mai uita nimeni de exemplu pe "concediu mare 2011".

Iar ca sa ajung offtopic: cum organizam pozele ca sa ne uitam pe ele repede fara sa ne plictisim? Le sortam si tiparim in albume foto. Cu o tiparire de calitate ar rezista zeci de ani fara sa se decoloreze. Unde sa le tiparim ca sa reziste minim 50 ani?
dic1 is offline   Reply With Quote