Thread: Recomandare TV
View Single Post
Old 15-01-2018, 02:47   #22
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 84 Post(s)

PC-ul meu

-Remote-ul e butucanos si enervant la inceput dar e foarte oke overall si gandit bine.
-Are setari advance de calibrare daca cauti pe net si daca ai spider, mi se pare ca are setari mai profi asta decat celelalte. Setarile AUTO SUNT DE *****, eu tin totul pe OFF because better, la inceput tineam cateva on, nu stiu cum e la 4k, eu am FHD.
-Vezi ca trebuie sa setezi imaginea pentru fiecare aplicatie in parte, pe TV e separat, pe kodi e sparat, pe yt e separat etc, acelasi lucru valabil si pentru intrari.
-Aproape orice TV face flaping la router pe 5Ghz daca ai canele setate peste 38 sau face figuri ca conectare. Pe 2.4 nici o problema. IP static nu-l faci din device, ci din router cu rezervare altfel ai probleme cu deconectari.
-TV-ul e akp android, d'aia are UI, care e customizabil la randul lui.

-Bleeding, glowing sau clouding ? Sunt diferite, la tine pare ca ai de toate, clouding spre centru si mijloc + glowing apoi la colturi bleed.

-La mine la un colt jos are o tendinta mica doar ca e imagine statica neagra totala dar e insesizabil. La inceput il tineam cu luminozitatea mare dar ma deranja, apoi pe parcurs am redus si e mai bine, aproape ca la tine arata si la mine la inceput.
-Nu e motiv de retur dar e cam pronuntat in setarile actuale de auto sau ce ai acolo.
Vezi ca are impact si unghiul la care te uiti pe langa luminozitate.
Daca nivelul TV-ului e sub cel al ochiuliu o sa vezi bleeding orice i-ai face, defapt e un fel de glow.
Daca nivelul e peste iar e aiurea dar mai putin.
La mine e luata poza putin de sus ca sa se vada si ISO maxim ca sa zic asa, in realitate nu e acolo.

PS: vezi ca are optiune se off la ecran si poti lasa sa cante muzica sau ce vrei tu (consum extrem de mic)

Spor la butonare, o sa-ti placa din ce in ce mai mult. Sa vezi dupa ce inveti sa modifici putin android-ul sau UI-ul si scurtaturile apk-urilor in launcher. ce o sa iti mai placa.
Btw, folosesc NAS + KODI ca player + doar plugin-ul de opensubtitles inside (restul de playere o sug grav) MxPlayer si conexiune via WIFI 5Ghz si Youtube.... 95% din timpul petrecut. Cablu TV rar de tot fiindca obvious reasons.

Daca ai nevoie de ajutor sa ceva suport just ask via PM.
LE: asa il am setat pentru daily

LE2: @495 - fix asa sunt eu cu experienta cinema in 3D, fiind obisnuit cu 3D de acasa acum totul mi se pare naspa la cinema mai ales cand nu e calibrat bine.

Last edited by agarici cu pedale; 15-01-2018 at 03:13.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote