Thread: Good old Days
View Single Post
Old 06-11-2017, 18:31   #1189
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

Placa video Inno3D 6600GT – 6600GT-AGP W/128MB DVI TV DDR3 – I-A6600GT F5F3

Placa asta mi-a placut de cum am dat ochii de ea. Negrul PCB-ului m-a facut sa vreau sa ma duc sa cumpar cea mai fina ciocolata elvetiana cu lapte si sa o manac pe nerasuflate.

Am intors-o pe toate partile si am luat-o la purecat. Sure enough am gasit cateva probleme insa in acel moment nu le-am bagat in seama.



Rapid am facut placa bucati.

Bracketul a fost curatat si polisat.

A urmat curatarea heatsink-urilor si a ventilatorului. Ambele heatsink-uri erau asa de lipite de pastila de siliciu ca a trebuit sa folosesc uscatorul de par ca sa inmoi mizeria aia roz si in cele din urma sa reusesc sa le dau jos.YEP NASTY STUFF!

Cu ventilatorul a fost easy. Regular design in need of OIL.



Pasta de pe heatsink-uri a fost curatata cu acetona si apoi alcool izopropilic 99%, urmate de o spalare cu apa fierbine si detergent.

Ambele au iesit sparkling.



Mi-au trebuit 45 de minute si multa rabdare sa curat pasta termica de pe chipul grafic si chipul bridge AGP. A trebuit sa inmoi de cateva ori TIM-ul cu alcool izopropilic 99% si apoi cu un betigas de bambus sa curat cu migala tot ce era acolo.

In runda finala am luat un ac fin si am curatat si un condensator ceramic minuscul care era acoperit de TIM-ul intarit. A fost putin nerve-racking dar a meritat. In final totul era curat asa cum doream.



Stage 1



Stage 2



Stage 3



Stage 4


Last edited by Robert B; 22-04-2018 at 00:11.
Robert B is offline   Reply With Quote