View Single Post
Old 23-12-2016, 18:27   #6
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Mentioned: 22 Post(s)

im back trebuie sa recunosc ca am neglijat acest build din cauza overclocking-ului , dar si testa puterea de cooling primei cascade in heavy load!

aceasta cascada are ca target un heat load de 1kw , evident pentru asa ceva avem nevoie si de un heat exchanger pe masura , lucru ce a tras dupa sine un design si mai "gurmand" a primului evap(54mm) din aceasta serie , evaporatorul de fata are un diametru de 65mm o inaltime de 38mm , si o greutate de aproximativ 1kg , ca imbunatatire folosesc acum inel siguranta din INOX , gata cu rugina

am facut comanda de controlere PID Omron , cu aceste controlere o sa pot comanda valvele de expansiune ce vor injecta refrigerant in evaporator!, nu stiu exact cate valve de exoansiune voi folosi , teoretic doresc sa controlez temperatura evaporatorului in 3-4 trepte , sa pot trece usor de CB si CBB al componentelor hardware!

ca o comparatie intre evaporatoarele mele , am comandat un chilly1 evap ..va fi introdus in testele mele personale a clasifica pentru mine toate evap vandute si revandute de-a lungul timpului in OC phase change!

pentru cine nu stie chilly1 evap este mandria americaniilor cand contruiesc un phase , se gaseste la vanzare aici: http://under-the-ice.com/product_inf...roducts_id=126

il puteti compara in pozele de mai jos

Last edited by nachtfalke; 23-12-2016 at 18:29.
nachtfalke is offline   Reply With Quote