View Single Post
Old 12-11-2016, 14:35   #1
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default Large 2 Stage Cascade!

planuiesc constructia unei cascade din clasa "grea" , am introdus in acest build doua compresoare de putere, fiecare cu engine 2HP si un displacement de 41,7ccm (first stage- R404a - boiling point -46,7*C) respectiv 35,7ccm ( second stage- R1150 -boiling point -104*C)

initial am dorit constructia unei cascade in 3 stagii ( 3 compresoare cu instalatie independenta) , insa gazul R14 ( boiling point -128*C)din stagia 3 m-a oprit din actiune , deoarece are un cost extrem ( aproximativ 300 euro/ kg, se vinde la cilindru de cel putin 10kg, am nevoie de ~ 5 kg) , din pacate nu am alta alternativa sau echivalent pentru gazul R14 ( care era condensat de R1150 -st2) asa ca m-am limitat din nou la o cascada in 2 stagii

insa de aceasta data am introdus compresoare de capacitati mari , lucru ce ma va ajuta sa tin in stagia 2 loaduri de ~ 450-500W la o temperatura constanta de ~ -100*C

R1150(etilena) inlocuieste R23 si R508B , iar ca echivalent il are pe R170(etan) , insa nici unul din aceste gaze nu-l poate depasi pe R1150 ca performanta , R1150 este alternativa viabila intr-o cascada cu 2 stagii!
avantajul lui R23 /R508B sunt gaze nonflamabile , dar cilindru de inalta presiune , cand vorbim de R1150 trebuie sa fim constienti ca este un gaz extrem de inflamabil comprimat in cilindru de ~ 200 atmosfere ...asa ca mare atentie !!! , nu incercati transfer in alte tipuri de cilindru sau faceti amestec de gaz , pericol de explozie , se foloseste regulator de presiune compatibil cu R1150 gaz , evident cu sensul de filet specific gazelor inflamabile , folosirea unui regulator incompatibil cu acest gaz poate duce la explozie! , de altfel feriti acest gaz de contact cu oxigen comprimat , rezultatul este dezastros!
de altfel alt warn , pentru tuburile de O2 comprimat , extrem de periculos folosit fara cap! nu se foloseste ulei sau grasimi de orice fel la manipularea , montarea regulatorului si conexiunile pe thread ! atentie mare! ask google inainte de orice actiune cu aceste tipuri de gaze!


first stage:

compresor :rotativ Highly/Hitachi CHV33YC6-U 41,7ccm /24.400 BTU/H
condensor :Antonio Seveso 4,8kw - dual 254mm fan blade/EMI motors fan!
reciever: FrigoMec 1L
Castel Molecular filterdrier + sight glas
TEV: Danfoss TES2 + 01 orifice
HX: GEA 40 plate
Danfoss KP7S- saefty cut off switch , auto reset!
PID temperature controller
refrigerant R404a

second stage:

compresor rotativ Sanyo C2RN170H5W , 35,7ccm /22.000BTU/H , liquid injection port
recuperator partial de caldura 0.75 kw / 200mm fan blade
separator de ulei ESK Schültze OS-18
danfoss eliminator molecular filterdrier ( IN-HX)
danfoss eliminator molecular filterdrier ( OUT-HX)
XV :capillary
suction line: 1,2m lenght/ flex steel DN12 , steel protection mesh!
evaporator 65mm diam /35mm tall ... design propriu!
Expansion tank: FrigoMec 4,6L cu valva rotalock
Danfoss KP7B- cut off switch , manual reset!
PID temperature controller
refrigerant R1150

__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 24-06-2017 at 07:46.
nachtfalke is offline   Reply With Quote