View Single Post
Old 23-10-2018, 23:01   #15
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tu aveai problema asta de multa vreme ca stiu cand ai postat si nu are nici o treaba cu faptul ca faci retele de ieri sau de acum nspe mi de ani.

Nu mai am antivirus in pc de multa vreme dar nici craked shit nu mai bag si nici nu am lasat nimic in router default, nici macar porturile servicilor. toate servicile sunt pe off mai putin winboxu, firewall-ul e setat agresiv si nici un port fw lasat pe ON niciodata, daca am nevoie de ceva cumva intru pe winbox si ii dau ON, imi fac treaba si apoi off sau dau drumu la VPN si renunt la winbox dar aparent nu am virusul pe el, am ultimul winbox absolut tot timpul (niciodata versiune old) si stateam pe beta release pana acum o luna cand m-am trecut din nou pe stable.

AVG_ul l-am folosit o gramada de vreme si am fost extrem de multumit cu el apoi am renuntat total la el ca am ramas fara liceenta, totodata altul bun si simplu e forticlient, ambele excelente.
Cand va ziceam de AV-uri platite vs free pentru home use sunt de rahat sareati de cur imediat, tin sa precizez ca nu o zic ca un told you chiar daca asa pare ca suna.

LE: si ping-ul e pe off in router, de cand am asta nu mai am nici un atac in el de bruteforce nici pe vpn nici pe direct. reguli la fw de bruteforce cu ban cum a zis kretu + monitorizare in logs si update and shit cand am timp, gen la 2 saptamani sau o luna.
cu ocazia asta ii pun sotiei un AVG sa il aiba acolo ca nu se stie niciodata, danke de info.

Last edited by agarici cu pedale; 23-10-2018 at 23:23.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote