View Single Post
Old 01-06-2011, 22:41   #20
Bog
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Location: Busteni
Posts: 271
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

@crristib Am citit toate thread-urile in care se discutau problemele legate de eyefinity de pe forumul AMD si nu am gasit nici un raspuns clar la problema cu monitorul legat la displayport. In mare se da vina pe BIOS-ul placilor video, pe faptul ca in CF placile video nu au aceleasi frecvente in 2D, pe adaptoarele si cablurile folosite si nu in ultimul rand pe drivere. Intre timp problema cu monitorul legat la DP prin adaptor s-a agravat. Pe langa faptul ca se stinge si se aprinde foarte des ( atat in 2D cat si in 3D ) cand revine imaginea este deformata sau revine sub forma unui ecran negru. Mai mult face asta in eyefinity 3x1, eyefinity 2x1 ( doar cand este folosit adaptorul DP - DVI, cu monitoarele conectate la cele doua DVI-uri nu sant probleme ) dar si atunci cand folosesc cate un desktop pentru fiecare monitor sau cand am acelasi desktop clonat pe toate monitoarele.
Ca sa elimin monitoarele mele din posibilele cauze am dus calculatorul la birou si am testat eyefinity 3x1 cu adaptorul activ de la Sapphire pe trei monitoare identice si anume trei Samsung SyncMaster 2493HM la 1920x1200@60. Problema s-a manifestat si cu aceste monitoare dar mult mai rar si fara sa deformeze imaginea la revenire.
Azi mi-a sosit al 3-lea adaptor - Delock DP - VGA - si am testat eyefinity 3x1 dupa cum urmeaza:

DP > adaptor pasiv DP-VGA > cablu VGA > Samsung SyncMaster XL2370HD;
DVI > adaptor DVI-VGA > cablu VGA > Samsung SyncMaster XL2370HD;
DVI > adaptor DVI-VGA > cablu VGA > Dell E228WFP
Rezolutia folosita pentru toate monitoarele : 1680x1050@60Hz

Dupa cateva ore de Heaven Benchmark v2 si DiRT2 pot sa zic ca eyefinity-ul a mers ca uns, fara nici cea mai mica intrerupere in redarea imaginii pe monitorul conectat la DP prin adaptor . Singurul lucru pe care l-am observat pana acum este o mica diferenta in calitatea imaginii redate de cele doua monitoare Samsung in defavoarea celui conectat prin adaptorul DP-VGA - imaginea este putin incetosata. Nu-mi dau seama daca este din cauza adaptorului sau din cauza ca nu folosec monitorul la rezolutia lui nativa.
Bog is offline   Reply With Quote