View Single Post
Old 13-11-2011, 22:27   #17
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,988
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Rezultatele:
În idle mers în gol fara activitate = consum 44 Wati / h (Vezi Imaginea BILD 1)
În load satcina maxima, solicitare CPU cu 100% utilizînd Prime95 = consum 71,1 Wati / h (Vezi imaginea BILD 2)
În Stand By ( PC SHUT DOWN - Stins) = consum 5 wati / h (vezi imaginea BILD 3)
Mie mi se pare cam puțin consumul.
Drept contraexemplu, un Barton 2500+ cu un video leșinat îmi ia în idle 95W.
Un P4 cu hyperthreading (chiar nu mai știu modelul) îmi ia in idle 110W.

Oricum, din moment ce ai și sursa Pico poți testa să vezi eficiența comparativ cu sursa normală ATX.

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
PC-ul asta Office, ar functiona lejer si fara si cu o sursa PICO PSU externa de Notebook ce are 90 wati limita printr-un adaptor ATX sau cu o sursa interne de HTPC cu limita de 120 wati ce o capeti în stare noua sigilata pt. 15 EURO pe ebay si n-are nevoie de o sursa de 400 wati ce costa într-e 50 si 80 EURO sau chiar mai mult.
Chiar nu am înțeles ce ai vrut să spui aici, dar cumva mi-a trecut prin minte că ai putea cumpara o sursă mică cu 15 euro de pe ebay. Aici nu prea te cred, am văzut surse Pico care s-au dat cu mai mult de 30 euro, aproape de prețurile de noi. Am urmărit mai multe surse din astea, că am vrut una.

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
un [email protected] + 1x6950 + 1 hdd + 1 SSD sunt foarte curios cat consuma pentru ca vreau sa imi fac sistemul asta pe sursa mea de 430w reali.
Revin cu o chestie.

Orice sursă e ok aș zice pentru un sistem fără placă video. Dacă pui o placă video flămândă se duce naigba tot.
Eu am o sursă Enermax de 485W (mai mult de cât ai tu) și la un moment dat cochetam cu ideea să pun pe ea un GFX 570 sau un 560 Ti. Culmea e că la consum cu 560Ti stăteam ok, dar la 570 nu mă încadram.
Problema în principal era din consumul plăcii în full load, faza este că sursele astea mai vechi, au doua sau mai multe rail-uri. Dacă rail-urile le ai "debalansate" adică ai procesorul și placa de bază pe același rail nu cred că îți va ajunge celălalt rail să îți țină HDD-urile și placa video.
Chiar erau pe net niște grafice cu consumurile, destul de elocvente. Era ușor să îți dai seama pe cifrele din graficele ălora că trebuia să calculezi bine de tot consumul ca să poți da plăcii video amperajul necesar (majoritatea era tras prin cele 2 alimentări cu 6 sau 8 pini, iar prin portul PCI-express abia sugea puțin).

Chiar dacă poți da cu un rail încărcat la maxim curentul necesar, gândește-te că e poate la maxim și soliciți rail-ul ăla din plin, deci presupun că sursa nu va fi prea fericită.

De asta dacă nu te interesează consumul efectiv parcă e bine să îți supradimensionezi puțin sursa. Că dacă nu ai avea consum, all the way pe Pico PSU.

Apropo, dacă ai rail-uri multiple, poți spune ce amperaj de 12V ai pe fiecare în parte?
Arise is offline   Reply With Quote