View Single Post
Old 13-11-2011, 22:58   #18
Apocalypse Now
Ancient friend
 
Apocalypse Now's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: under the bed
Posts: 2,408
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Revin cu o chestie.

Orice sursă e ok aș zice pentru un sistem fără placă video. Dacă pui o placă video flămândă se duce naigba tot.
Eu am o sursă Enermax de 485W (mai mult de cât ai tu) și la un moment dat cochetam cu ideea să pun pe ea un GFX 570 sau un 560 Ti. Culmea e că la consum cu 560Ti stăteam ok, dar la 570 nu mă încadram.
Problema în principal era din consumul plăcii în full load, faza este că sursele astea mai vechi, au doua sau mai multe rail-uri. Dacă rail-urile le ai "debalansate" adică ai procesorul și placa de bază pe același rail nu cred că îți va ajunge celălalt rail să îți țină HDD-urile și placa video.
Chiar erau pe net niște grafice cu consumurile, destul de elocvente. Era ușor să îți dai seama pe cifrele din graficele ălora că trebuia să calculezi bine de tot consumul ca să poți da plăcii video amperajul necesar (majoritatea era tras prin cele 2 alimentări cu 6 sau 8 pini, iar prin portul PCI-express abia sugea puțin).
Bati campii.. scuza'mi franchetea.

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Chiar dacă poți da cu un rail încărcat la maxim curentul necesar, gândește-te că e poate la maxim și soliciți rail-ul ăla din plin, deci presupun că sursa nu va fi prea fericită.
Ce anume va 'deprima' sursa?

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
De asta dacă nu te interesează consumul efectiv parcă e bine să îți supradimensionezi puțin sursa.
Regimul de folosire dicteaza asta, daca ti sistemul in full load 24/7(folding, mining,etc) sau esti bencher maniac atunci evident vrei o sursa oarecum supradimensionata.. in alte circumstante supradimensionarea sursei face proba ignorantei.
Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Apropo, dacă ai rail-uri multiple, poți spune ce amperaj de 12V ai pe fiecare în parte?
E un Seasonic S12 de prima generatie(2005), figureaza ca triple rail insa in realitate e single rail.
__________________
...Indienii mei tot așa fac, mai uită o virgulă, programul crapă, eu bag buguri în sistem, viața trece, leafa merge, suntem cu toții fericiți. - Arise
Apocalypse Now is offline   Reply With Quote