View Single Post
Old 28-03-2018, 22:22   #35
dread
Member

Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by laser View Post
Gresit, PPI-ul la 1440p 32" e comparabil cu cel de 24" 1080p. Eu am pe langa monitorul de 32" un fullhd de 23" si chiar daca stau cu nasul in ele aproape nu observ nici o diferenta la pixeli. Da, ideal la asemenea diagonala >=32" ar fi un 4K dar merge si mai putin.

E grav cand ai un 32" sau 27" la 1080p, cum sunt cateva modele foarte vandute pe la noi.
Note to self: verifica inainte sa scrii. Obisnuit cu 1080p la 24" si 2k la 27" am facut o presupunere gresita

Am gasit Acer Predator X34A cu aproximativ 500 lei mai ieftin decat Asus ROG Swift PG348Q. Din ce stiu au acelasi panou, are rost sa dau mai mult doar pentru ca scrie Asus pe el?

Edit: intreb pentru ca poate exista vreun "feature" in plus la Asus pe care sa nu il fi observat.

Edit 2, dupa vreo saptamana:
Am luat pana la urma un Acer Predator X34A.
Doua mici probleme cu el, legate de loteria IPS-urilor.
Prima problema - backbleed in partea de sus, aproape de colturi, cate doua mici zona (relative la suprafata monitorului) mai albicioasa, una in stanga si un in dreapta, aproape simetrice fata de centrul monitorului.
Si a doua problema, in partea de jos, pe toata latimea monitorului, aproximativ cat e taskbarul de lat, o zona mai intunecata - se observa pe imaginile foarte luminoase.

Dupa vreo saptamana de utilizare, nici unul dintre acele defecte nu sunt observabile in utilizarea obisnuita decat daca ma uit special dupa ele.
Initial voiam sa il returnez dar nu prea am chef sa joc la loterie si sa nimeresc unul cu defecte mai pronuntate.

Legat de ce spunea @mbc mai sus, ca unele jocuri pot avea probleme cu rezolutia ultrawide, exista o rezolvare simpla pentru asta: dezactivezi scaling-ul, setezi jocul in rezolutia 2560x1440 si monitorul sa afiseze imaginea 1:1 si rezulta o imagine clara, identica celei afisate de un monitor de 27" 2k si doua bare negre, stanga si dreapta.
La fel cum nu ma deranjau cele doua bare negre orizontale cand ma uitam la filme in format 21:9 pe monitorul 16:9 pe care il aveam inainte (si in ultimii ani, toate filmele pe care le-am vazut au fost asa, exceptie fiind serialele), nu ma deranjeaza nici sa ma joc cu doua bare verticale.

Last edited by dread; 05-04-2018 at 20:46.
dread is offline   Reply With Quote