View Single Post
Old 14-09-2020, 08:21   #34
PSS
Ancient friend
 
PSS's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 3,107
Mentioned: 54 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to PSS
Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Selectia de jocuri are multe criterii la baza, extrem de multe, dar scopul meu este sa va ofer informatii corecte legate de performanta, nu sa va invat pas cu pas din experienta mea de 12 ani cum se face un site de review-uri

Cateva criterii ar fi:

- sa aibe benchmark integrat
- sa fie stabil din punct de vedere tehnic (sa nu varieze performanta de la un update la altul ca un pinball, sa nu crape cand ti-e lumea mai draga, etc).
- engine-ul sa fie construit /portat cu cap (sa scaleze corespunzator cu placa video, sa nu fie limitat ampulea la 60 fps, pentru ca hei, e port de consola)
- sa am licenta pentru el - chiar daca am mai cumparat unele jocuri pe care mi le-am dorit neaparat in metodologie, nu mi se pare normal acest lucru
- sa existe o varietate de engine-uri in metodologie, nu 7 jocuri bazate pe UE4 si 2 pe Dunia
- sa fie reprezentative pentru mai multe genuri de joc. De exemplu sa am fps, rts, tbs, rpg in suita. Acum, in asta noua cam am. Imi lipseste un joc de racing, dar nu am F1 2020 si nu dau banii pe el nici de-al naibii. Jocurile gen fighting sau sports (Fifa) nu sunt reprezentative pentru ca scaleaza foarte prost - sunt optimizate sa mearga pe orice, deci nu beneficiaza prea mult de pe urma unui GPU puternic
un joc racing pe care il gasesti in foarte multe teste de pe internet este Forza Horizon 4, are benchmark integrat si este foarte stabil
uite varianta DEMO https://www.microsoft.com/ro-ro/p/fo...ot:overviewtab

Last edited by PSS; 14-09-2020 at 09:42.
PSS is offline   Reply With Quote