View Single Post
Old 10-05-2011, 07:16   #324
Apocalypse Now
Ancient friend
 
Apocalypse Now's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: under the bed
Posts: 2,408
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Cea mai buna sursa care o vad de multa, multa vreme... Atata lauda adusa seriei X de la Seasonic aproape ca-mi provocase ura si o scarba deosebita.

Super Flower a riscat destul de mult cu seria Golden Green si nu cred ca au vandut mare lucru sub brand propriu, cu Golden King va fi si mai greu.. nu vor putea concura cu Seasonic/Enermax in segmentul asta, pur si simplu nu au brand equity.. din 10 oameni ce isi cumpara o sursa premium/high end si au de optat intre Seasonic/Enermax/be quiet/Cougar/Super Flower, 9 vor cumpara Seasonic/Enermax chiar daca nu sunt produse superioare calitativ in raport cu celelalte.. brand equity.. e motivul pentru care Fortron a tintit un alt segment cu prima serie 80Plus Gold vanduta sub brand propriu, cu toate ca sunt perfect capabili sa se ia la tranta cu greii segmentului(vezi seria Dark Power Pro P9 de la be quiet cu OEM Fortron), dar stiu ca nu vor vinde mare lucru intrand in competitie directa cu seriile premium/high end de la Seasonic/Enermax

edit:
on a second thought, s'ar putea sa ma fi inselat... revenind la segmentul premium/high end si cei 10 indivizi ipotetic obligati sa opteze intre Enermax/Seasoni/be quiet/Cougar/Super Flower.. sigur 9 dintre ei vor ceda nervos si vor cumpara Corsair =))

Last edited by Apocalypse Now; 10-05-2011 at 07:24.
Apocalypse Now is offline   Reply With Quote