View Single Post
Old 13-11-2011, 14:26   #1
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default Consum Curent PC - Surse Supradimensionate

Cu o anumita ocazie am reusit sa iau cu împrumut un aparat de masura si control consum curent de la furnizorul local de energie.
Este vorba de un tester omologat CLM 1000 H,
(pretul de achizitionare e pe undeva la 185 EURO).

Printr-e altele am luat la purechiat din simpla curiozitate un PC vechi din 2007, un Office simplu (folosit de fica-mea) cu dotarea:

- Mainboard Asrock K8NF6G - Vista (Nvidia Grafik On Board)
- CPU AMD Sempron 3000+
- 512 MB RAM
- 2,5" cu 7200 rpm
- DVD - Burner LG
- Sursa 400 Wati -CMP

Configuratia este aproape identica cu modding-ul "Hummer AMD - PC"

Rezultatele:
În idle mers în gol fara activitate = consum 44 Wati / h (Vezi Imaginea BILD 1)
În load satcina maxima, solicitare CPU cu 100% utilizînd Prime95 = consum 71,1 Wati / h (Vezi imaginea BILD 2)
În Stand By ( PC SHUT DOWN - Stins) = consum 5 wati / h (vezi imaginea BILD 3)

Morala:

Pt. ce naiba dam bani pe surse utopice cu peste 400 wati daca "cutia cu maimute" nu consuma nici 20% din capacitate într-o sarcina maxima de 100% ?
De ce credem toate aberatiile ce încearca unii sa ne vînda numai pt. a le cumpara produsele?

De ce dam bani pe capacitati de care n-avem nevoie în veci?

PC-ul testat este cumparat în stare montata dintr-un magazin de profil asemanator cu MEDIA GALAXY din România unde se face reclama cu........SUPER SURSA de 400 Wati numai pt. a umfla pretul în mod inutil.

Nici daca agat de el toate periferiile posibile si imposibile ce se pot alimenta cu curent via USB, nici daca-i pun o colectie de 50 de venturi, nu ajunge nici la 100 Wati consum

PC-ul asta Office, ar functiona lejer si fara si cu o sursa PICO PSU externa de Notebook ce are 90 wati limita printr-un adaptor ATX sau cu o sursa interne de HTPC cu limita de 120 wati ce o capeti în stare noua sigilata pt. 15 EURO pe ebay si n-are nevoie de o sursa de 400 wati ce costa într-e 50 si 80 EURO sau chiar mai mult.

De ce va scriu toate astea?
Simplu !
Pt. a vedea pe ce va dati banii.

Last edited by CyberCSX; 22-08-2013 at 17:12.
CyberCSX is offline   Reply With Quote