View Single Post
Old 25-08-2010, 19:48   #22
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ok, hai sa explic eu cum sta treaba.

In primul rand, trebuie sa intelegem ca in relatia cu producatorii de coolere Ramiro este nevinovat si inocent ca o floricica. Comunicarea o fac eu sau Matei, si orice inseamna bullshit marketing se opreste la noi si nu merge mai departe, ca sa nu perturbe concentrarea haiducului. Din motivul asta, deobicei Ramiro nu are pe mana reviewer's guide si alte treburi de genul asta, ca sa se concentreze pe performanta pura.

Ideea este foarte simpla - 90% dintre producatori au Reviewer's Guide, si in mare parte dintre ele ste vorba de marketing bullshit. Asta este valabil si pentru Nvidia, si pentru ATI, si pentru Intel, etc, etc, etc, toti au reviewer's guide atunci cand lanseaza ceva important, unde incearca sa prezinte testerului avantajele produselor lor si sa sugereze o metodologie de test. Este un fapt unanim acceptat ca numai idiotii dau curs acestor sugestii (vezi Hardware Canucks sau Guru 3D atunci cand vine vorba despre lansari Nvidia) si orice tester normal la cap nici macar nu isi pierde timpul citind bullshit-ul ala. Totusi, este treaba lor sa scrie bullshit-ul ala, este treaba lor sa il trimita la testeri, si toti o fac, deci nu sunt Corsair mai cu mot decat altii. Daca imi aduc aminte de slide-uri Nvidia sau AMD, si ce comparatii au aia acolo, ma iau cu mainile de cap. Priviti chestia asta cu amuzament, nu cu ura fata de companie...Toti au marketing caca (sa vedeti la Asus si Gigabyte...oh boy...), noi il ignoram si ne bazam testele pe realitate. Ca uneori marleting caca este mai amuzant, vezi cazul de mai sus, asta este partea a doua. Practic, oamenii care au scris alea habar nu au cum sunt coolerele lor.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote