View Single Post
Old 05-05-2013, 23:10   #16
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Până acum alimentam HDD-ul şi unitatea optică cu un splitter dintr-o mufă Molex, dar am decis să trag încă un cablu din sursă şi să le pun pe un SATA nativ. Zis şi făcut, numai că sursa nu a fost gândită pt. carcase în care se pune jos. Aşa că a trebuit să împletesc un pic. Am schimbat şi cablul de alimentare pt. Xonar, astfel că cealaltă mufă a ajuns în placa de bază. Placebo sau nu, rămâne de văzut. După cum am promis, am schimbat şi cablurile de date pt. HDD şi DVD-RW cu cele de 75cm care tocmai le-am cumpărat. S-a simţit, le-am tras mult mai uşor, am avut spaţiu de manevră... cam prea mult, sunt un pic cam lungi de fapt. Dar mai bine aşa decât să nu ajungă.

Am improvizat ceva şi pt. filtre, le-am prins cu bandă dublu-adezivă direct de uşiţe. Şi pt. că nu am reuşit să izolez prin faţă din cauza măştii de plastic, măcar am astupat bay-urile neocupate: capacele au făcut cunoştinţă cu banda dublu-adezivă şi cu un mouse pad ciopârţit. N-am menţionat airflow-u'. Powered by Scythe, vechi de doi ani. O bucată SY1225SL12SL (500 RPM) în faţă, poziţia de jos, iar celelalte trei sunt SY1225SL12L (800RPM), astfel încât un pic de aer e forţat şi pe lângă HDD, care stă liniştit la 35-36*C deşi e montat în bay-ul de sus.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!

Last edited by korby; 22-12-2021 at 22:34.
korby is offline   Reply With Quote