Thread: Good old Days
View Single Post
Old 11-05-2017, 20:16   #989
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

CLEANUP!!!

Placa de baza era curata dupa anumite standarde, unii ar spune foarte curata, insa cand am vazut un praf fin pe sloturile ISA si ceva negreala dupa ce am sters cateva trasee cu un betigas cu vata inmuiat in putin alcool, am bagat-o direct in sedinta, ahem la spalat.

Am dat jos un abtibild de pe spate ca sa nu-l deteriorez si apoi am trecut la spalat cu alcool izoproplic 99%. In cateva minte a fost squeaky clean.

Singura "problema" a fost constituita de faptul ca dupa ce am spalat placa de baza, de pe holograma chip-ului BIOS s-a luat accentul purple si a ramas argintiu. Daca stiam o protejam cu folie ORAFOL STONEGUARD. Am mai invatat ceva. Hologramele de la procesoarele Pentium II nu au fost afectate de alcoolul izoproplic, asa ca aceasta situatie a reprezentat ceva nou. Prin urmare recomand, protectia etichetelor, stampilelor si eventual a hologramelor atunci cand folositi alcool izopropilic 99%. In prealabil mai bine faceti un test cu un betigas cu vata inmuiat in alcool.

La uscarea placii de baza am indoit putin un MOSFET de langa socket-ul CPU-ului. Am dat jos heatsink-ul prins cu surub ca sa inspectez damage-ul. Totul a fost insa OK! NO DAMAGE!!!HuH!!! Cu aceasta ocazie am observat o zgarietura pe condensatorul adiacent. Aceasta este pe partea opusa heatsink-ului deci nu eu am facut-o. Oricum nu e mare scofala.

Placile video au fost mai murdare. Una in particular, avea o depunere alb-verzuie extrem de aderenta. Am dat jos bracket-urile de la placile video si le-am polisat manual cu pasta abraziva. Au iesit bine.

Unul dintre suruburile de fixare a bracket-ului, avea o parte a unui surub de prindere a mufei de la cablul video, retezat si blocat in canal. De dragul autenticitatii am decis sa scot restul de surub. Am reusit dupa cateva eforturi cu surubul prins in menghina, o surubelnita si un ciocan mic. Placa video cu pricina - (mufa VGA neagra) - era in starea cea mai rea. Mufa VGA este putin deplasata, semn ca toata povestea cu surubul reteza a fost un violenta. In plus ambele suruburi de fixare ale bracket-ului erau zgariate inca de la primire.

Am inlaturat putin rugina de pe conectorul VGA.

Depunerea alb-verzuie de pe placa Cirrus Logic 5446 era foarte greu de inlaturat. O simpla pulverizare de alcool izopropilic 99% nu a fost de ajuns. Se lua greu daca incercam cu unghia. Am decis sa o pun intr-o tavita metalica/capac metalic in asa fel incat sa stea 30 de minute sau 1 ora intr-o pelicula de alcool. In acest timp am mai verificat daca puteam sa dau jos depunerea cu un betigas de bambus inmuiat in alcool sau cu betigase cu vata inmuiate in alcool. A fost greu insa am reusit sa dau o fata noua, placii video cu probleme. Se poate vedea in tavita putin din depunerea de mizerie.

Bazat pe acest observatii pot sa spun ca in anumite cazuri se poate "recupera" o componenta foarte murdara daca aceasta este scufundata in baie de alcool. Pierderile de alcool sunt mai mari dar asta este. In plus trebuie avut grija la timpul de imersiune in alcool. Nu stiu daca ar putea afecta iremediabil anumite componente sau lacul de pe PCB. Trial and error.

Cooler-ul parea curat insa LOOKS CAN BE DECEIVING!!!! Mic mic dar jegos rau! FIXED! Now you're Golden!

Am spalat si RAM-ul Kingmax, for good measure.

gallery:
https://postimg.cc/gallery/o1z22npk/


Last edited by Robert B; 22-04-2018 at 01:23.
Robert B is offline   Reply With Quote