View Single Post
Old 27-12-2016, 02:27   #29
globula_neagra
Senior Member
 
Join Date: Mar 2014
Location: UK
Posts: 461
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by nachtfalke View Post
Salut

nu stiu daca este threadul potrivit , daca nu este rog un admin sa-l mute la sectiunea potrivita
apelez la cei mai priceputi dintre voi in privinta editarii unui bios de MSI gtx560ti twin froz 2 /OC.

este vorba de GF 114 fermi rev2 , pentru a rula cu gpu-ul racit la temperaturi mai joase de -60*C avem nevoie de un bios special( thermal protection disable) pe care numai vendorul il poate modifica cu tooluri speciale care sunt tinute strict sub NDA .
acest bios rezolva problema bine cunoscuta in limbajul overlockerilor extremi : "cold slow" , cold slow-ul se manifesta la temp de aprox ~-60 -70 ,gpu-ul citeste aceasta temperatura ca fiind pozitiva si automat din motive de siguranta impinge frecv gpu in 2D si avem caderi de frame /sacadari!

problema mea nu o reprezinta biosu-ul de CS pe care il am , insa acest bios a fost conceput pentru TF2-uri cu memorii samsung , iar eu am placa cu memorii Hynix!. dupa flash-uire am linii verticale pe monitor cand placa trece din 2D in 3D , ceea ce ma duce cu gandul ca timming-urile memoriilor nu corespund si este nevoie de un edit!
am incercat editarea bios-ului cu nibitor sau fermi bios editor , chiar si cu un soft cumparat SVET VBIOS tuner, nici unul din aceste softuri nu-mi permite deschiderea tabului timming!
teoretic daca copiez timmingurile de la biosul original la biosul de CS si apoi salvez ar trebui sa functioneze

am uploadat biosii(original + CS)
http://www.fileshare.ro/e3172406175
nu iti e mai usor sa cauti bios cu suport ptr memorii samsung ? si sa`l faci pe ala CS ?
globula_neagra is offline   Reply With Quote