View Single Post
Old 04-10-2017, 16:28   #1514
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ultima mea interventie despre acel subiect.

Man, voi ati inceput cu baschalia, nu eu.
M-ati luat cu Bo$$, cu placa lui Salam, cu placa minata, direct fara sa va zic nimic, etc.

Daca veneati civilizat de la inceput, cum am mai spus, bai Leco, uite, preturile actuale sint astea, vezi si tu; poate, repet poate, ne intelegeam...

Dar voi ati sarit direct cu picioarele pe topic, mi-ati pus link la o basina de GTX1070, cea mai ieftina gasita si o implementare clasica, poate un pic mai buna decit aia pe turbina (la silentiozitate), ca si cum placa pusa de voi era referinta in domeniu si cea mai cea iar placa mea ea un c@cat de placa...

Tu direct ai postat "la misto", sau poate nu, crezindu-ma vreun fraier, ca imi dai GTX1060-ul tau si 300 lei diferenta.
Cam cum "suna asta", daca voi mi-ati echivalat mie direct, placa la 1900 lei (de la 2599)?
Diferenta dintre 1060 si 1070 de top valoreaza doar 300 lei?

Sau mai bine spus, placa mea o scad de la 2599 la 1900 lei (-699 lei), iar tu ti-o echivalezi pe a ta, direct la pret de magazin (1600 lei)?

Ei, vezi cum stau lucrurile si zici ca eu sint ala afurisit.

la cum v-ati comportat, asa m-am comportat si eu (dupa ce ati inceput jihadul pe topicurile mele)...

Desi si atunci, chiar daca ma luati cu frumosul, civilizat, colegial, va raspundeam tot politicos (cum am tot facut-o pina sa incepeti cu mizeriile) ca nu las la pret decit cind consider eu de cuviinta si daca consider, placa fiind o implementare de exceptie, cea mai puternica GTX1070 existenta pe piata, folosita doar 2 luni si cu garantie reala, pretul ei pe factura fiind 2599 lei.

Au spus-o mai multi colegi, ca fiecare pune ce pret vrea, mai ales ca am pus pret mai mic decit pe factura.

In incheiere sa-ti pun o intrebare:

Presupunem ca atunci cind a inceput nebunia minatului si nu se gaseau deloc 1070-uri, nicaieri desi pretul de magazin era peste 3300 lei, apaream eu cu placa asta sa o vind la 2598 lei, un leu sub pretul de pe factura, si tu voiai sa iti iei neaparat orice versiune chiar si cu turbina, chiar si la 3300 lei, dar nu gaseai placa la niciun magazin si nici pe forum, absolut nicaieri.

O cumparai fara sa stai pe ginduri si sa incepi cu baschalia?

Sau chiar daca ceream de ex 2800 lei, pentru ca nu se gaseau, si mergeam pe burta cu garantia ca nu am decit placa, pachet complet, dar fara garantie (ca sa nu se vada pretul de pe factura), o luai sau nu?
__________________
GAMING gearâ„¢ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 16-10-2019 at 02:12.
DjLeco is offline   Reply With Quote