Thread: Ce NAS sa aleg
View Single Post
Old 13-01-2019, 14:05   #15
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,796
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca vrei doar storage+backup si streaming (insemnand doar redare lan de pe NAS) un Cloud e suficient si scapi ieftin + HDD extern pentru replicare daca ai date importante dar gandestete bine inainte ce vrei ca sa nu alegi o solutie si apoi sa te oftici ca nu e suficienta.

Daca vrei redare streaming cu procesarea pe NAS gen PLEX atunci scoti bani buni pentru asa ceva si nu prea stiu cam ce NAS out of the box sa-ti recomand fiindca puterea de procesare are preturi mari si personal as opta oricand pentru unul custom fiindca nu e complicat de facut dar iesi mai ieftin sau cu performante mai bune overall. E fun de facut + xpenology ca e eazy de pus si te pot ajuta cu orice ai nevoie pt finalizare. Un Gen8 sau ceva similar dar ultralow power pt consum mic e genial pt asa ceva, la gogusrl am vazut un server custom puternic misto cu mobo microatx cu procesor de latop i7 HQ si rami LV DDR3 de SODIM, case mic + pico, genial pt redare simultana pe mai multi useri prin PLEX, se misca excelent. Eu am mers pe varianta fara putere de procesare N3150 si varianta rapid de facut ca nu aveam timp si am pus xpenology + virtuale in docker pt ce aveam nevoie si merge de rupe de aproape 2 ani de zile.

Daca chiar vrei sa faci ceva mic si fain iti garantez ca faci, eu am asa ceva Intertech i7 (95 x 236 x 245 mm) , default are loc de 2HDD-uri dar se poate moda usor sa pui mai multe, e urata dar aerisita si isi face treaba exelent, atat ma intereseaza pe mine + eficienta low power si silentiozitate maxima.
Chiar daca iei un synology out of the box la care mai adaugi HDD_uri o fie misto in mare dar lipsa de putere de procesare o sa fie enervanta. La synology si xpenology poti pune un SSD ca si cache si o sa ai viteze mult mai bune si mai stabile, functioneaza de minune.

Cu piese SH si ce mai ai prin casa daca mai ai ceva iesi ieftin si inveti si ceva nou sa faci dar totul depinde de buget si timpul necesar.
Daca nu vrei custom sub nici o forma go my cloud.
Trimit in service seagate-uri in draci din computere OEM, am ironwolf-uri pro de pus in servere ca spare si iti spun ca nu am avut inca curajul sa montez unul.
In nas-ul meu am 2 HDD-uri pe duca fiindca nu tin date importante ci doar filme/seriale si torrenti, ambele au bad-uri dar merg de rup de 2 ani, tot zic ca-mi iau HDD_uri noi cand pica astea si nu mai crapa! )
Urmatorul NAS il fac cum trebuie, asta a fost facut la plezneala, linux full si PLEX ready.

Last edited by agarici cu pedale; 13-01-2019 at 14:20.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote