View Single Post
Old 05-12-2011, 00:22   #1758
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Din punctul meu de vedere daca vrei ceva de calitate ai doua sanse:

1. Daca esti cunoscator si ai experienta, iti construiesti singur niste incinte incadrate intr-un buget mediu... rezultatul va fi peste produsele pe care le-ai fi cumparat cu aceeasi bani poate chiar mai sus putin.

2. Cumperi ceva de calitate, dar care si costa pe masura.

Chestia asta functioneaza in cazul boxelor, si e mult mai valabila in zona profesionala. Detin un sistem profesional de sunet calitativ, care m-a costat cat o masina buna, si pe langa aceasta unul construit de mine, dupa multe alte experiente si seturi de boxe construite... Cum suna cel construit de mine? Suna foarte bine, se apropie mult de sistemul cumparat si e superior multor sisteme de la firme destul de renumite, care si costa mai mult. Asta o spun prin comparatie fata-in-fata.

Acum se pune urmatoarea problema... compar cele doua sisteme ale mele si vad ca diferentele nu sunt mari, sunt chiar mici... de aici reiese idea ca sistemul cumparat nu isi merita banii...e prea scump pentru ce ofera... lucrurile stau altfel... performantele nu cresc proportional cu pretul, dar oarecum exponential, si asa ajungi ca pentru o diferenta de 5-10% sa platesti dublu, triplu sau de n ori mai mult... Merita cumparat un sistem performant de calitate care costa peste 20.000 de E? ...cel mai corect ar fi sa intrebam clientii, care au asemenea pretentii si care se imbolnavesc daca nu vad scris pe boxe Dynacord, Electrovoice, RCF sau FBT, desi in lumea reala exista solutii mult mai performante, net superioare si care costa mai putin.

Avand niste situatii neplacute cu sistemul home made, am facut o chestie ciudata si nu pentru ca nu ar fi sunat sau aratat impecabil, dar ca un tratament pentru ciudata boala de care sufera unii. Am facut niste sigle Electrovoice si Dynacord si le-am pus pe incinte... La eveniment, au iesit repede bolnavii sa imi laude sistemul: "Dynacord sunt cei mai tari, fac boxe puternice si au inalte adevarate" si alte cornulete cu rahat... seara la acelasi eveniment a venit si o formatie cu un sistem dynacord mult mai scump decat sistemul meu home made! Cum au terminat de instalat, au si venit cu propunerea sa testam echipamentele. Dupa teste oamenii erau interesati de modelul de basi si sateliti, motivand ca nu au vazut un model asemanator pe site la dynacord... concluziile sunt lesne de inteles.

In Hi-fi situatia e putin diferita insa aceste persoanje nu lipsesc nici aici... avem parte de oameni care considera ca "o combina mare sony cu subwoofer" is the best choice! Multe lume aude dupa cum le canta ochii prin sigle pentru ca au urechi de tabla... si nu in ultimul rand consider ca produsele vechi sunt mai bune decat cele noi, mai ales pe segmentul entry.

De aceea recomand mai intai sa ascultati si mai ales sa comparati fata-in-fata optiunile si abia apoi sa cumparati! Cumparati pentru voi, iar gusturile nu se discuta! As avea multe de spus, insa ma opresc aici.
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote