View Single Post
Old 07-02-2013, 23:14   #6
Jocker
Ancient friend

Jocker's Avatar

Mentioned: 99 Post(s)

PC-ul meu

Benchmark-ul in sine este jenant, ca sa nu spun mizerabil, iar implementarea lui pe hwbot va crea mari probleme, nu vad decat solutia cu 3 categorii distincte (fiecare test in parte).
Primul test are doua parti inutile, ambele depind de procesor si ponderea este aproape egala la rezultat, iar anomaliile de genul frecventa mare cu 3-4 coreuri sa dea acelasi rezultat cu 8-12 coreuri dar cu o frecventa mai normala vor fi foarte des intalnite deoarece scalarea cu frecventa procesorului si numarul de coreuri nu sunt liniare.
Al doilea test depinde de Physics Score destul de mult, deci overclock la procesor cat se poate, sporul obtinut din overclock-ul placii video este jenant.
Al treilea test aproape ca nu-l intereseaza procesorul atata timp cat ai un sistem echilibrat cat de cat, deci partea cu Physics Score inutila si iar sporul obtinut din overclock-ul placii video este aproape jenant, fiind un test de placa video ar trebui sa fie liniar si nu este.

Pacat de munca depusa pentru o mizerie de benchmark, cred ca Monstru i-a gasit singura intrebuintare posibila: testat tablete si telefoane, din pacate nu este un bechmark pentru overclock-eri, cred ca de asta nici nu l-au personalizat cu un nume propriu.

Last edited by Jocker; 07-02-2013 at 23:24.
Jocker is offline   Reply With Quote