View Single Post
Old 05-01-2012, 03:18   #1
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default Nas Gorod LAB501/ наш город LAB501 (Orasul Nostru LAB501)

Dupa cum am promis de anul trecut m-am apucat de un mic proiect. Mic putin spus pentru ca am luat-o pe urmele lui L3p (daaa, cunoasteti proiectul L3p D3sk).
Din pacate, nu traiesc in Olanda, nu dispun de 20.000 euro ca si L3p, iar cu sponsorii in RO este mai greu, asa ca va fi construit doar din ceea ce pot pune eu deoparte. Orice ajutor, cat de mic este binevenit -=-idei, piese, material (nu ma refe3 la bani cand spun material), etc.

Primul pas a fost facut, adica proiectarea cutiei si executarea ei in PAL laminat de 2.5cm grosime + baza (fundul cum ar zice unii) cutiei din MDF.


Urmeaza executarea placii de aluminiu pe care vine montata placa de baza.
Placa suport va fi o copie fidela a unui Corsair Obsidian 800D.


Aceasta piesa va fi executata ca add-on gen "open stand" pentru un acces mai facil la backplate si pentru un wire management mai usor de executat.
Scoti placa, cu tot fara sa mai demontezi MB.

Va urma decuparea cutiei pentru montaj DVD-WR, panou frontal USB, intrerupatoare pentru lumini, butoane power off/reset samd.
Dupa asta urmeaza modarea sistemului water-cooling. Asa cum am spus vreau sa folosesc un radiator auto pentru o racire cat mai silentioasa cu putinta.
O sa revin cu poze mai calitative.
__________________
MO POWAH BABEH!!
Enz0 is offline   Reply With Quote