Thread: Movies & TV.
View Single Post
Old 23-10-2013, 23:40   #906
war4peace
VIP

Mentioned: 283 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Măi, eu ştiu un lucru. Nu voi considera niciodată că X sau Y au "gusturi de rahat" fără să am măcar bunul simţ de a motiva ceea ce spun. Da, am şi eu păreri radicale despre anumite filme, aş fi foarte vocal în a le critica (filmele), aş fi dur, dar aş avea motive. E o chestie care ţine de respectul faţă de interlocutor, respect un om cu care mă contrazic pe puncte, îmi place o discuţie în contradictoriu argumentată. E fain să discuţi opinii, fiindcă suntem diferiţi, și se pot învăța multe dintr-o discuţie argumentată. De multe ori sunt convins de argumentele celuilalt, mi se deschid nişte căi în faţă, realizez că există informaţie pe care am ignorat-o şi mă bucur s-o primesc.

EExact din acelaşi motiv mă irită şi mă dezgustă (da, exact asta e) acei homunculuşi care nu-s în stare de altceva în afară de a zbiera "eşti de kkt!" - fiindcă scuipă fecale verbale, nu aduc nimic în discuţie şi înveninează fără rost.

Sunt filme considerate (la modul general) foarte bune şi care îmi plac la nebunie, sunt de asemenea filme considerate (la modul general) foarte proaste şi care îmi plac la nebunie, cum sunt şi filme considerate bune (sau proaste) care îmi displac. Poate că înţeleg dintr-un film mai mult decât interlocutorul, şi atunci când vine şi-mi spune "băi, mie filmul ăla mi s-a părut de tot raghatul, ce ţi-a plăcut la el?" sunt gata să-i explic în detaliu ce şi cum. Nu am nicio problemă cu asta. Îmi place să împărtăşesc informaţie, atâta vreme cât celălalt are bunul simţ de a o prelua. La fel, dacă cineva zice "filmul ăla e bun" şi eu am avut impresia că e prost, sunt interesat de argumentele sale. Au existat filme "proaste" pe care le-am revăzut după ce am discutat cu alţii şi le-am înţeles mai bine; şi-apoi le-am dat dreptate.

Dar lucrurile astea sunt valabile dacă ai cu cine să discuţi. Unul care e puturos şi n-are chef e unul cu care nu am ce discuta. Dacă îi e lene să scrie trei rânduri, dacă nu are măcar bruma aia de respect, ba chiar mai rău, scuipă interlocutorul între ochi "fiindcă poate" (acelaşi motiv pentru care câinele îşi linge ouăle, deh)... atunci de ce să mai avem topicul ăsta? Hai să facem parte cu toţii din Idiocracy (că tot vorbeam de filme), că răspunsul tovarăşului moderator e preluat fix de-acolo:

Quote:
[Billboard Ad]: If you don't smoke Tarryltons... Fuck You!
(gen: if you liked that movie...)

Idiocracy said it first. You dude are only plagiarizing. Hai Ponta!

LE: @xdan: Poate legat de filmul ăsta am gusturi slabe... Când vin acasă la 02:30 noaptea de la lucru şi vreau să-mi iau gândul de la muncă, mă uit la chestii gen Hulk, Pacific Rim, White House Down, Running Scared, The Pawn Shop Chronicles, Armageddon, This Is The End, etc. Un fel de Coca-Cola pentru creier, într-adevăr. Asta nu justifică acel comportament primitiv pe care îl vedem mai sus. Agresivitatea de cartier mă dezgustă.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!

Last edited by war4peace; 23-10-2013 at 23:46.
war4peace is offline   Reply With Quote