View Single Post
Old 02-12-2018, 15:20   #1
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default Latest Reciprocating Single Stage

Este timpul sa postez ceva nou in sectiunea de raciri extreme dupa o pauza destul de lunga am reusit in final sa construiesc unitatea lui Teo (suzuki)...

Activitatea mea in overclocking ca hobby in 2018 s-a dimininuat spre 0 , dat fiind niste schimbari radicale in viata mea , inclusiv schimbarea locului de munca , practic actual lucrez in domeniul frigotechnic /kälte/ klima /lufttechnik...

Bun , unitatea este construita dupa sugestiile primite de la suzuki , sa fie silentioasa , un consum mai "eco" de energie electrica ..., dar puternica sa tina loaduri decente , sa acopere in viitor si next gen cpu etc.

initial eu ca builder as fi dorit un Rotary compresor si un evaporator 65mm diametru designul meu nou, dar Teo a optat pentru un reciprocating ..din cauza silentiozitatii , fara un reciprocating asa ceva nu este posibil ,folosind un rotativ AC unitatea este galagioasa , evaporatorul de 65mm a fost inlaturat din discutie pentru acelasi design , dar 54mm , acesta oferind compatibilitate GPU .

trebuie sa punctez faptul ca Rotativul este mai bun la performanta , daca vream temperatura cat mai scazuta pe evaporator , deoarece arhitectura lui permite sa am vacum in linia de aspiratie in loaduri slight! ceea ce un reciprocating nu rezista cu linia de aspiratie in vacumm , evident daca ne luam dupa datasheet nu este permis cu nici un tip de compresor sa ai vacumm in linia de aspiratie , insa rotativul a demonstrat de-a lungul timpului ca este un compresor extrem de rezistent la acest capitol, ceea ce pentru noi ca builderi a fost extrem de simplu sa-l adaptam in unitati de overclocking si practic pentru o unitate de overclocking el sa fie "alesul".

Aceasta unitate este silentioasa , compresorul este "rece" comparat cu un rotativ si datorita noilor compresoare Aspera , acesta este si un eco green ..cu un consum friendly de curent electric , aici rotativul este consumator mare de energie electrica! comparat la ccm identic!
feature: suction acummulator ,discharge glycerin manometer Wigam , danfoss cut off switch , termometru electronic 4 digit

condensor :eco 3kw , dual fan 200mm
compresor : Embraco Aspera NJ6226Z, 34,38cm³/rev displacement , 20kg weight!
15gram Alco filter
54mm evaporator
1,2m suction flex line DN12
58cm x 55cm base plate
refrigerant R507

unitatea idle /unloaded temp -55 -57 *C ( depinde de ambient) ,tine cu usurinta 400W load la -45 , iar din tunningul meu poate tine decent temp pana la 500W load , ceea ce poate face fata unui 10 -12 core cpu .


__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 02-12-2018 at 15:24.
nachtfalke is offline   Reply With Quote