View Single Post
Old 25-07-2010, 03:27   #26
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default Thermalright, Past and Present - part I



TRUE a fost un cooler aparut cu mult inaintea timpului sau, si a fost atat de dominant incat nici coolere mult mai masive nu au reusit sa il intreaca la categoria grea a coolerelor (performanta in conditii extreme).

Sunt diferite lucrurile in ziua de azi?, multi ar zice ca da, iar eu de multa vreme am vrut sa gasesc raspunsul la doua intrebari:

Cum se compara TRUE cu noul si performantul VenomousX?, si in ce masura Thermalright a progresat in privinta performantei la turatii mari/TDP mare.

La aparitia lui VenomousX am vazut ca imbunatatirile au fost consistente exact unde TRUE era deficitar (baza si sistem de prindere), dar pe mine nu m-au impresionat foarte mult aceste ajustari pentru ca fiind un entuziast, pot sa fac unui cooler o baza care poate concura cu cele mai bune baze din domeniu.

Poza de mai jos este destul de relevanta cred, si ea reprezinta baza (lapuita convex) a exemplarului numarul doi de True Copper, aflat in posesia mea.



Fara indoiala ca pentru un utilizator obisnuit VenomousX este mult mai potrivit pentru ca este gata de folosinta de cum este scos din cutie, neavand nevoie de moduri de nici un fel. Acest articol fiind dedicat entuziastilor, nu voi mai vorbi decat despre aspecte ce tin de "utilizatorii extremi".

Am mai spus ca nu am fost multumit de VenomousX, in ciuda faptului ca este un cooler foarte performant, si vreau sa vad de la Thermalright un cooler care sa reuseasca sa ma impresioneze de la primul contact.

Eram foarte curios cum se va comporta un TRUE cu baza convexa si o prindere buna in confruntarea cu VenomousX. Stiam ca TRUE Copper cu baza convexa are o performanta in conditii extreme greu de agalat, la nu mai putin de 400watt doar uriasul NH-D14 a putut sa se apropie de el.

Testul de mai jos a fost efectuat in conditiile unui ambient de ~20c, 1.66vcore (masurati cu multimetrul), 1.65v QPI. In urma acstui test am reusit sa avariez mufa cpu 8 pin a sursei, puterea atinsa depasind cu mult maximul admis pentru ea.

Pasta termica folosita a fost PK-1, deci una obisnuita. Daca foloseam Liquid Pro rezultatele ar fi fost mult mai bune, iar cu ajutorul unui ambient mai mic si bineinteles cu o placa de baza cu doi conectori pentru cpu ar fi fot posibil un TDP de 450 watt (daca ar fi rezistat cpu-ul la 1.7vcore load)





Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1160764_2.jpg
Views:	2834
Size:	296.1 KB
ID:	9981   Click image for larger version

Name:	DSC_7460.JPG
Views:	1916
Size:	108.3 KB
ID:	9982   Click image for larger version

Name:	400 watt.PNG
Views:	1920
Size:	504.0 KB
ID:	9983   Click image for larger version

Name:	DSC_7496.JPG
Views:	1886
Size:	84.0 KB
ID:	9984   Click image for larger version

Name:	P1120099.JPG
Views:	2106
Size:	86.6 KB
ID:	9985  

Last edited by poparamiro; 25-07-2010 at 19:02.
poparamiro is offline   Reply With Quote