View Single Post
Old 29-05-2019, 14:57   #7086
DavidMMM
Senior Member
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 532
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

@fubu

a) mai trebuie asteptat si vazut ce particularitati are seria 3000, gen XFR2 la Zen+, si astea ar trebui sa le aflam pe 10 iunie;
b) placa buna si ieftina mid-range pe X370 este Asus X370 Prime PRO cu 6+2 faze de alimentare cinstite, fara dublori - sta bine si la capitolul BIOS - are deja suport ptr. seria 3000;
c) se pot seta frecventele all cores din BIOS, la voltajul minim - functie de siliciul din el se poate gasi sweet-spot-ul - progresul tehnologic gen boost inseamna puturosenie-indemn la lenevit;
d) vor fi limitari si la x370 si la x470 - sa poata sa-si vanda placile noi care vor fi mai scumpe decat cele anterioare la lansare;
e) am inteles ca va fi introdus un divizor pentru infinity fabric, probabil va merge numai pe seria 3000 si la frecvente DDR4000+, s-ar putea sa vedem setarea asta si pe placi mai vechi;

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
@DavidMMM: Daca iau si placa de baza, clar iau un 570 serios cu wifi gen Asus Formula sau echivalentul de la Aorus.

Dar nu mai e mult, si aflam povestea cu X370! Totusi, ma astept la niste limitari, cel putin pe frecventa de boost si oc!

Legat de lipsa suportului a noilor placi X570 pentru seria 1000, e facuta intentionat dar nu mi se pare mare pierdere. De ce ai cumpara o placa de baza X570 si un procesor din seria 1000? Sau de ce ai face upgrade la placa de baza pastrand procesorul din seria 1000?

O alta curiozitate... Ce se stie concret despre suportul RAM in afara de 4000Mhz+? Mai avem raport 1:1 cu infinity fabric sau acesta s-a schimbat?

Last edited by DavidMMM; 29-05-2019 at 15:00.
DavidMMM is offline   Reply With Quote