View Single Post
Old 19-08-2019, 21:50   #21866
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
Pret bun adica 4k ?
Ce justifica diferenta de pret fata de LG, samsung, philips etc. ?
Da, pretul de 4000 mi se pare foarte bun pentru ce ofera in comparatie cu alte TV_uri din acelasi price range. Cauta review-uri si vezi ca e cotata seria ca fiind best buy in categoria de midrange tv fiindca ceva optiuni care altele nu le au decat la highend sau OLED.

Nu stiu ce nu are el vs restul producatorilor fiindca nu m-am uitat prea mult fiindca in special cautam un panel de 10biti fara artificii gen FRC etc, 120Hz , neaparat VA (nu vreau IPS) VA-ul are cel mai bun black dupa OLED iar faptul ca e luminat "full array local diming" in loc conventionalul edge led se apropie destul de mult de OLED, procesare X1 Extreme cred ca e cea mai buna in middlerange price, are HDR, HLG iar cu ultimul update la android 8 a primit Dolby Vision si Imax Enahance gratis (ceea ce il transforma fix in XG95), alti producatori stiu sa lase TV-urile fara chestii in loc sa dea ceva gratis.

Pacat ca sony stau prost la capitolul calitatea update-urilor si suport pentru android tv, vin update-urile foarte greu.
A nu se intelege gresit, nu fac reclama sony ci pur si simplu nu prea aveam ce lua in acelasi pret iar un OLED cu adevarat fain sarea de 7000 lejer, asta e compromisul ideal.

Singurul minus gasit pana acum e blooming-ul la subtitrari in modul HDR daca e bezna total in camera fiindca da luminozitatea foarte sus dar se poate rezolva usor dintr-o setare aproape de tot sau in totalitate prin adaugarea de banda led in spatele TV_ului.

Ai aici ceva detalii despre seria 2019, XG90 e aproape rebag la asta pe diagonala de 49 iar diagonalele de la 55 in sus sunt modelul XG95 care are acelasi display + upgrade la procesorul X1 Ultimate processor si cam atat si e 7000+ vs 4000 pe diagonala de 55, nu merita diferenta ca deja intri in pricerange-ul de OLD bun.
https://www.trustedreviews.com/news/...ia-tvs-2951944

LE: ingerulol - Nu ma asteptam sa vad ca dintr-un panel conventional VA se poate obtine o calitate asa buna a imaginii.

Last edited by agarici cu pedale; 19-08-2019 at 22:19.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote