View Single Post
Old 20-08-2019, 11:11   #21876
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

TV-urile in showroom sunt setate sa se vada vivid de regula ca sa te atraga iar funtia Demo e sa-ti prezinte e-penisul imens, sunt suprasaturate de cele mai multe ori si e greu sa distingi ceva clar sau diferente. Eu pun pe stick ceva continut si il scot din modul demo cand testez ceva.
Ca idee Netflix-ul deja a inceput sa bage continut 4K, HDR si Dolby Vision pe seriale si filme, deci incepe sa apara din ce in ce mai multe. Compresarea lor e foarte buna, mi se pare ca e H.265 HEVC care e extraordinara fiindca ocupa putin rau comprativ cu H.254 si calitatea e acolo sau chiar mai sus.

Pe xpenology am 2x3TB dar stau pe un singur HDD momentan si il curat imediat cum imi vine mail ca e 80% ocupat, ratie am cacalau, pot sa le sterg si instant dar fac hit and run.

EX:Comparativ cu un model de acum 3 ani tot Sony dar FHD din seria W80 3D, panel 120hz VA pe 8 biti, diferentele sunt imense, pot reda orice continut pe el dar nu arata la fel oricat l-ai calibra fiindca nu poate panel-ul. Nu ma intelege gresit, chiar si asa TV-ul old se vede in continuare foarte bine.

Daca chiar nu poti distinge nimic intre 2 tehnologii (OLED vs orice altceva) atunci da e o problema dar e subiectiv acest aspect fiindca sunt sigur ca nu ai ochiul antrenat. De exemplu eu nu mai pot trece sub nici o forma la un TV normal 60hz comparativ cu unul de 120Hz fiindca mi se pare ca orice miscare mai rapida agata iar interpolarea si alte artificii similare pentru motion si fluiditate nu-mi plac, le dau off.

Last edited by agarici cu pedale; 20-08-2019 at 11:26.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote