View Single Post
Old 06-12-2012, 11:14   #24
John7up
Senior Member

John7up's Avatar

Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

NVIDIA GeForce FX 5700LE, imi amintesc ca am avut primul meu PC "serios" , facand abstractie de de 486 cu W95, si am facut un efort serios fiind inca la liceu pe atunci, de 500RON.
Cred ca a fost cea mai puternica piesa din sistem, alaturi de 512MB (aurit, cu radiator, CL 2 ECC) , numai ramii au fost la fel de scumpi, 485RON (99years Warranty).

Cu ea m-am jucat mult timp WoW la high settings, am jucat primul far cry, ce , pentru vremea lui, prezenta o grafica exceptionala (cry-engineul era ceva revolutionar pe atunci) , se vedeau nervurile de la frunze, apa crystal-clear, etc.
Half Life 2, totul la high , se vedea rugina de pe leagane realist, etc, NFS'uri, bineinteles Warcraft 3 pentru o lunga perioada.. m-am folosit de ea inclusiv in anul 1 de facultate, cand deja era depasita de consoartele gtx 8800GT (ceva revolutionar, ultra high pentru crysis, alaturi de ultra nou aparutul q6600.

Pe scurt, placa aia video am ales-o printre altele ca specificatii si a dus foarte multe jocuri pe high (frecventa procesorului si a memoriilor, faptul ca avea 128mb/128bit (nu exista de 256bit in 2004, sau poate exista, dar nu la DCshop si ce magazine mai aveam pe acolo, si nu fara 20milioane.

Placa aia imi trezeste multe amintiri cand ma jucam mai multe jocuri decat acum cu i7 si 7970/680.

Cat am stat sa mai fac ceva pentru munca si am uitat sa dau submit, de la 19posturi eu fiind al 20'lea m-am trezit la 25
John7up is offline   Reply With Quote