View Single Post
Old 11-06-2018, 19:19   #15
unnamed-
Member

unnamed-'s Avatar

Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Hai noroc revin cu niste opinii.

Īn zilele noastre consider că 500 gb sunt absolut necesari la ssd, pentru că pui sistemul de operare, aplicatii, unele jocuri, un film si deja esti pa cu 256.

Legat de 2700x, pentru 5-6 ani este foarte bun nu cred ca ar fi overkill. Legat de placa de baza, la amd nu prea poti face cine stie ce OC, deci unul din motive pentru o placa de baza buna dispare, ĪNSĂ, mai bine iei un x470 decāt un B350 pentru că este mai stabilă, sansele sa iti crape B350 sunt mai mari, ai stabilitate la voltaj pentru procesor mai mare la x470 decāt la B350. Iti poti pune voltaj fix.

Pentru work nu doar Gaming mergi pe amd. Eu am i5 8600k 6 core si il tin permanent īn 4800 mhz cu 1.295 v, pentru că īmi permite placa de baza sa fac asta. Cu cāt ai placa de baza mai buna cu atāt procesor mai fericit ai. Eu stau cu el pe Gaming dar merge bine merci si in work. Dar exista beneficii destul de clare pentru amd īn work spre deosebire de intel.

Sursa nu as lua 650w, nu cānd cerintele cresc de la an la an pentru putere, iti iei acum o placa slabă și pe viitor una mai puternică, mai adaugi niste leduri ventilatoare răcire pe apa ssduri si hdduri si ajungi la limita de 650w.

Pentru sistem "futureproof" as merge pe 850w, sa scap de o grija.

Cum spunea un coleg mai sus, nu există future proof cānd se lanseaza de la an la an chestii noi, dar macar sa ai garantată o performanță pentru cāțiva ani, nu sa te trezesti limitat de ceva.

Ori investesti mult acum si atat ori puțin acum si inca putin pe parcurs.

Ideea e ca high end de acum o sa fie un mid end atunci.

Ofc nu trebuie să iti iei threadripper ca sa ai garantată o utilitate īn 5 ani.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
unnamed- is offline   Reply With Quote