View Single Post
Old 01-08-2014, 19:47   #10
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

danke

a sosit ceva componente sa pot demara lucrarea, mai am de strans HX-ul , expansion tank , presostatele ( din ambele stagii) ,manometrele ( 4 bucati), niste maruntisuri : teava 6 si 12mm ,10 si 8 am suficient , slevee pentru cabluri , cutia electrica , suruburi etc..

o sa fie spatiu pe baseplate la muche , tevaraia va trebui montata pe deasupra datorita spatiului mic

avem:

Condenser/radiator RTV KT3000 - 3kw cu fan 300mm ,dimensiune:403X150X355 mm , 6,5kg- este comandat , dar va dura 2-3 sapt pana voi intra in posesia lui



recuperatoru de caldura/desuperheater - RTV KT0570 - 570W , ventilator 172mm , 243x112x205 mm, 2,5kg
am decis sa pun un condenser ca desuperheater, pentru a raci corespunzator si evita ambalarea termica compresorului Toshiba din stagia 2 , multi builderi nu folosesc asa ceva , sau opteaza pentru a separa condenseru principal din stagia 1 cu 2-3 tevi pentru acest recuperator , ei bine eu folosesc unul dedicat de putere





oil separator ESK Schultze -nemtesccantareste 2 kg gol , permite o capacitate de 0.4l ulei , porturile de IN si OUT sunt de inox ,deci trebuie folosit un rod special cu 40% argint si pasta decapanta Dinaflow( flux).




expansion valve Danfoss TS2 R404a/R507 - cu duza/orificiu de 01 , a trebuit sa o cumpar separat ca nu vine in pachet cu ventilu , un port(12mm) trebuie sudat , evident cu rod de cel putin 15% argint+ flux , dar eu voi folosi 40%Ag.




Ventilul Rotalock Denaline pentru vasul de expansiune , este interzis sudarea pe componente de inalta presiune cum este vasul de expansiune, de aceea se folosesc aceste ventile rotalock .




rod 40% argint + pasta direct pe el - am luat 10 bucati ca sunt extraordinar de scumpe , oricum ajung si pentru buildurile ce vor urma ...multee


Last edited by nachtfalke; 01-08-2014 at 19:56.
nachtfalke is offline   Reply With Quote