View Single Post
Old 04-01-2017, 23:02   #15
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

A fost o dată ca niciodată un tânăr sărac, care visa mult. A fost o dată ca niciodată un magazin IT în care acel tânăr intra des, pentru a putea continua să viseze. Produsele de pe rafturi îi erau drogul, bileţelele scoase la imprimantă laser monocrom îi erau binecunoscute, putea să recite pe de rost zeci de specificaţii şi configuraţii, iar visele sale nu se limitau doar la procesoare, memorii, plăci de bază, hard disk-uri şi plăci video, ci acopereau şi perifericele şi carcasele PC. Le cunoştea pe toate, ca pe nişte vechi prieteni care locuiau prea departe pentru a putea să le strângă mâna. Şi într-o zi, unul dintre patronii magazinului l-a întrebat dacă ar fi interesat să se angajeze acolo. Era ca şi cum porţile Paradisului s-ar fi deschis pe neaşteptate. Salariul, privind în trecut, era mic, dar ce importanţă avea, atâta vreme cât distanţa, mică dar imposibil de parcurs, dintre strălucitoarele componente pentru PC şi tânărul cel sărac devenea brusc irelevantă?
Câteva luni mai târziu, apărea în magazin o carcasă albastră - iar tânărul angajat se îndrăgostea. Era carcasa "altfel", lăsând în umbră mulţimea de carcase gri şi colţuroase atât de comune pe atunci. Numele ei era Chenbro Gaming Bomb.
Carcasa a fost cumpărată imediat, fără bani, "pe caiet", în trei rate lunare, şi în acea seară a început o poveste frumoasă...

Memoria umană este fascinantă. Privirile aruncate în trecut sunt tulburi, ochiul interior clipeşte des dar nu mai poate vedea detaliile, ceaţa acoperă cea mai mare parte a drumului înapoi, şi deodată anumite momente strălucesc în negură cu o claritate de cristal. Chenbro Gaming Bomb este un astfel de moment, clipind precum un far în noaptea furtunoasă a amintirilor. Nu îmi pot aminti ce componente erau înăuntru, însă văd fiecare detaliu al sitei de metal care strălucea printre "braţele" albastre ale design-ului frontal, precum şi uşiţa din partea de jos, care acoperea porturile audio şi USB, precum şi un locaş în care se putea monta un conector Firewire. Îmi aduc aminte de cheile cu care puteam încuia carcasa, pe acea vreme fiind un "premium feature" rar întâlnit. Văd clar fereastra laterală, frumos decupată, cu acel "B" stilizat, rotunjit, sexy, ademenitor, care te îmbia să priveşti înăuntru, de zăvorul verde de plastic care îţi permitea să deschizi uşor carcasa (un alt feature nemaiîntâlnit de mine până atunci). Iar înăuntru... înăuntru existau alte două zăvoare verzi, de plastic, care permiteau desfacerea întregului panou frontal. O minune!

A fost prima carcasă tool-less pe care am văzut-o... şi era a mea! Rail-urile de plastic verde permiteau montarea hard disk-urilor şi a unităţilor optice fără şuruburi. Ce inovaţie! Pe lângă asta, sitele metalice ale panoului frontal erau acoperite pe dinăuntru cu o spumă de filtrare a prafului - o nebunie! Suport pentru ventilatoare de 120mm? Da! Suport intern pentru încă un ventilator de 120mm? Desigur! Dar ce mai aveam deasupra sloturilor PCI? Sistem tool-less de retenţie! Mind-blown!

Chenbro Gaming Bomb a fost, fără drept şi poate, prima carcasă "de marcă" pe care am deţinut-o, iar din acest punct de vedere pot spune că, într-adevăr, prima dragoste nu se uită niciodată... nici măcar când e vorba de o carcasă.

-=--=--=--=--=-

De In Win am auzit porima oară prin 2008, prin octombrie, când am văzut online B2 Stealth Bomber. Era ceva aparte, ieşea în evidenţă, din păcate n-am avut ocazia să o văd pe viu.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote