View Single Post
Old 10-06-2018, 11:53   #210
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 262 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
@Drazzy: Îi trage ING din cont, dar ING fixează cursul de schimb. Iar la cursul de schimb Revolut este mai bun.

La revolut am banii în moneda națională, dar poți și alte currencies cred, nu știu sigur la varianta free și nu mă pot uita în acest moment.

Transfer se face prin top-up de la ING la revolut, intri în aplicația revolut pe telefon și îi dai pe top up, introduci suma, dai next și imediat apare pagina de 3dsecure de la ing si primesti SMSul de confirmare. Îl bagi și ai banii pe cardul revolut.

Apoi poți face plăți cu cardul revolut oriunde în lume... la un curs mai bun decât la ING.

Ce nu încurajează ei sunt retragerile de numerar... la varianta free te lasă maxim 800 lei să retragi fără comision, la varianta plătită te lasă 1600 lei parcă.
Inteleg ca e bun cursul, dar nu e ca si cand ar fi la jumatate de pret sau ceva. La o diferenta de 0.02, un calcul simplu spune ca trebuie sa cheltui 1750 usd/luna pentru a acoperi premiumul de 35lei/luna(7 lire) sau 1350usd pentru a acoperi cei 27 lei emiterea cardului.

Din ce vad eu, Revolut e profitabil daca mergi mult in strainatate sau daca tranzactionezi multa valuta si n-ar fi chiar un card in care sa-ti pui baza, deci tot ar fi indicat sa ai backup (cash / card bancar real).
Sau daca faci tranzactii cu bitcoini si alte chestii nefiscalizate.

Da, e o solutie de backup sa o ai "in caz ca" cum imi facusem eu la ING oferta de studenti, sa il am doar in caz ca la 8 seara trebuie sa pun bani pe card, la multimat fiind deschis pana la 10 sau 12.
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 10-06-2018 at 12:21.
Drazzy is offline   Reply With Quote